لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

کری: نظارت بر چرخه تولید و مصرف اورانیوم ایران شامل یک دوره ۲۵ساله است


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید، آنهایی که از توافقنامه جامع اتمی با ایران انتقاد می کنند، هیچگاه گزینه دیگری در برابر آن عرضه نکرده اند.

آقای کری این سخنان را در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی بیان کرد. او گفت اشتباه است اگر تصور شود که این توافقنامه، شامل پاسخگویی ایران در بلند مدت نیست.

جان کری گفت این توافق، هم بخش های ده ساله دارد و هم اجزاء پانزده ساله. ایران می تواند تا ۱۵ سال سیصد کیلوگرم از اورانیومی را ذخیره کند که ۳.۶ درصد غنی شده است. این برای ساخت بمب کافی نیست.»

وزیر امورخارجه آمریکا گفت «در سانتریفیوژهای ایران نیز تغییر کاربری داده می شود. در واقع، نظارت بر چرخه کامل تولید و مصرف اورانیوم ایران، از منابع گرفته تا سانتریفیوژها، شامل یک دوره ۲۵ساله است. و بالاترین نوع از دسترسی به سایت های اتمی، و عالی ترین نوع از راستی آزمایی نیز بصورت مادام العمر در مورد ایران اعمال خواهد شد.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سه‌شنبه چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) موفق شدند به توافقی جامع برای حل و فصل پرونده ۱۳ ساله هسته‌ای ایران دست یابند. توافق که محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال می کند و در ازای آن بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو می‌کند.

XS
SM
MD
LG