لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

مشاجره علنی وزیر امورخارجه بریتانیا و نخست وزیر اسرائیل بر سر ایران


فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در جریان نشست مطبوعاتی مشترکی، بر سر معامله اتمی ایران آشکارا یکی به دو کردند.

سفر هاموند به اسرائیل یک روز پس از آن صورت گرفت که او نتانیاهو را به دلیل انتقاد از توافق اتمی با ایران نکوهش کرد و مدعی شد اسرائیل از هیچ معامله ای با ایران خشنود نخواهد بود و یک بن بست دائمی را ترجیح می دهد.

هاموند در کنفرانس خبری گفت او می داند اسرائیل با رویکرد غرب نسبت به برنامه اتمی ایران «اساسا مخالف» بوده است، اما معامله اتمی بهترین راه برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی است.

نتانیاهو نظر هاموند را که، براساس توافق، کاهش تحریم ها به رفتار جمهوری اسلامی ایران بستگی خواهد داشت رد کرد و گفت «هیچ شرطی برای ایران جهت تغییر رفتار خود وجود ندارد، و این چیزی است که معامله را اساسا نادرست می سازد.»

نتانیاهو کوشش های بریتانیا برای نبرد با یهودی ستیزی را ستود، اما از هاموند پرسید چرا ایران را بابت برپا کردن تجمع «روز قدس» پیش از امضای توافق اتمی، که در آن جمعیت شعار « مرگ بر اسرائیل» سر داد محکوم نکرد.

هاموند گفت « ما در مورد ایران نه با شعارهای خیابانی، بلکه با اقدامات دولت آن قضاوت خواهیم کرد.»

نتانیاهو جواب داد ایران و نایب هایش صدها هزار موشک بسوی اسرائیل نشانه گرفته اند، بنابراین از شعار فراتر می رود، این یک عمل است.

هاموند گفت اسرائیل نگرانی های مشروعی در باره یک ایران هسته ای دارد، اما معامله آن را از تهیه اسلحه اتمی بازخواهد داشت، و افزود « اگر ما مطمئن نبودیم اقدامات قاطعی برای کنترل برنامه اتمی ایران صورت می گیرد ، با معامله موافقت نمی کردیم.»

هاموند از اسرائیل خواست علیرغم اختلافات، با بریتانیا برای اجرای کامل معامله و کنترل موثر آن کار کند.

هاموند پیشتر با اسحاق هرزوگ رهبر اپوزیسیون و تزیپی لیوین، رهبر مشترک اتحادیه صهیونیست ملاقات کرد.

او پیش از سفر به اسرائیل در پارلمان بریتانیا گفت هیچ معامله ای که قدرت های جهانی بتوانند با ایران انجام دهند و برای اسرائیل قابل قبول باشد وجود ندارد.

هاموند روز چهارشنبه گفت پرسشی که باید مطرح شود این است که تل آویو از چه نوع معامله ای استقبال خواهد کرد.

پاسخ این است که اسرائیل خواهان هیچ معامله ای با ایران نیست. خواستار یک بن بست دائمی است که به سود منطقه و به نفع بریتانیا نخواهد بود.

نتانیاهو بارها گفته است توافق مسیر ایران بسوی تسلیحات اتمی را نخواهد بست و یادآور شده است که ممکن است برای جلوگیری از چنین اقدامی به نیروی نظامی متوسل شود.

هفته آینده قرار است اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل برود، اسحاق هرزوگ رهبر اپوزیسیون اسرائیل نیز قرار است بزودی از آمریکا دیدن کند.

XS
SM
MD
LG