لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

وزیر دفاع آمریکا: نیازی به ارتقاء اقدامات امنیتی علیه ایران نیست


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که با وجود اطلاعات جدید درباره حمایت نظامی جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن، نیازی به بالا بردن اقدامات امنیتی علیه ایران مشاهده نمی‌شود.

یک روز پیش از این سخنان وزیر دفاع آمریکا، نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفته بود که نشانه‌های یافت شده روی موشک شلیک شده به عربستان سعودی نشان می‌دهد که ایران از شورشیان حوثی یمن با ارسال سلاح حمایت می‌کند.

به گزارش روزنامه اروشلیم پست، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز جمعه ۲۴ آذر گفت که اگرچه شواهد یافت شده نشان می‌دهد که موشک شلیک شده حوثی‌ها به سوی عربستان سعودی ساخت ایران است،اما اعلام این مطلب توسط سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد به عنوان یک شخصیت سیاسی نمایانگر این است که این یافته جدید نیاز به افزایش اقدامات نظامی آمریکا علیه ایران ندارد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفته بود: «آمریکا با توجه به تمام رفتارهای بی ثبات کننده ایران، برخورد جدیدی با آن کشور را در پیش گرفته است. این به این معنی ست که ما نه تنها بر برنامه هسته‌ای ایران تمرکز می‌کنیم، بلکه نگاه جدیدی به برنامه موشک بالیستیک ایران، حمایت از تروریسم و آموزش ستیزه جویان نیابتی خواهیم داشت.»

به گفته خانم هیلی برجام بر رفتارهای خارجی تنش زای ایران بی‌تاثیر بوده است.

او گفته بود: «پس از برجام، کمک‌های سپاه قدس به شبه نظامیان در عراق و یمن در حال افزایش است. نمی توان تنش یا گروه تروریستی را پیدا کرد که رد پای ایران در آن دیده نشود.»

او با یادآوری این که انتقال سلاح و فعالیت های موشک بالیستیک توسط ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امینت است، گفته بود که موشک پرتاب از یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض در پنج هفته پیش نیز که در آسمان عربستان سعودی رهگیری و نابود شد، نشان‌های ایران را بر خود داشت.

حال به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که آنچه ایران در عراق و سوریه و یمن انجام می دهد، «نه تنها غیرقانونی ست، بلکه به کشته شدن انسان‌های بیگناه نیز منجر می‌شود.»

او تاکید کرد که اقدام سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با هدف «اطلاع رسانی در سطح بین‌الملل و افزایش آگاهی عمومی در مورد تحرکات ایران در منطقه» انجام شد.

XS
SM
MD
LG