لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

گزارش گوترش؛ همکاری ایران در برنامه هسته‌ای، ناسازگاری در برنامه موشکی


آنتونیو گوترش در گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد که تهران ممکن است قطعنامه این دایر بر خودداری از انجام آزمایش موشک های بالیستیک را مراعات نکند اما به برجام پایبند مانده است.

به گفته دبیرکل سازمان ملل، این سازمان در حال بررسی قطعات بازمانده از موشک هائی است که حوثی ها روز ۲۲ ژوئیه به منطقه «ینبوع» و روز ۴ نوامبر به ریاض پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند.

آقای گوترش می گوید در نامه مشترک آلمان، فرانسه، آمریکا و بریتانیا در زمینه پرتاب ماهواره موشک بر سیمرغ که ایران روز ۲۷ ژوئیه به فضا فرستاد، آمده است که ماهواره «قطعا قادر به حمل کلاهک هسته ای است.»

ایران به دبیرکل سازمان ملل اطلاع داد که ماهواره پرتاب شده،, «بخشی ازفعالیت علمی و فناوری با استفاده از تکنولوژی فضائی» است.

دولت روسیه که متحد ایران است به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد، در نامه ای به اطلاع سازمان رسانده است که در قطعنامه شورا از ایران خواسته شده است از آزمایش موشک بالیستیک «صرفنظر» کند اما ایران از انجام ازمایش ها «ممنوع نشده» است.

آقای گوترش گفته است برجام «بهترین وسیله» برای تضمین ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ایران است.

به گفته دبیرکل، سخنان روز ۱۳ اکتبر دونالد ترامپ دایر برخودداری از تایید پایبندی ایران به برجام، آینده این پیمان بین المللی را مبهم ساخته است.

با این حال آقای گوترش اضافه کرد که از ایالات متحده تضمین گرفته است که واشنگتن در حال حاضر به برجام متعهد است.

به گزارش اسوشیتدپرس دبیر کل سازمان ملل به اطلاع شورای امینت رسانده است که سازمان ملل در باره احتمال انتقال موشک بالیستیک از ایران به یمن برای شورشیان حوثی مورد حمایت تهران تحقیق می کند و اینکه آیا موشک های پرتاب شده از سوی حوثی ها به عربستان سعودی در ۲۲ ژوئیه و ۴ نوامبر از ایران به دست حوثی ها رسیده است یا نه.

گزارش نیکی هیلی

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نشستی در نزدیکی شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده، ایران را متهم کرد که با پنهان شدن پشت توافق هسته ای تیر ماه ۱۳۹۴ با قدرت های جهانی، به اقدامات بی ثبات کننده خود در خاور میانه ادامه می دهد.

نیکی هیلی در نشست خبری در مقر «آژانس اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده» با هدف ارائه «شواهد غیرقابل انکاری» از «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاور میانه و جهان» و یافته های جدیدی در ارتباط با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این مطلب را بیان کرد.

وی ضمن نشان دادن بقایای موشکی که شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن ماه گذشته به فرودگاه بین المللی ریاض شلیک کرده بودند، گفت گزارش های سازمان ملل «شواهد ویرانگری» از شورشیان حوثی یمن را نشان می دهد که از تجهیزات ایرانی استفاده می کنند.

دبیرکل سازمان ملل می گوید ایران این ادعای اسرائیل را «دروغ محض» خوانده است که می گوید موشکهای ایران مشخصا اسرائیل را هدف گرفته اند.

به گفته آقای گوترش، ایران تاکید کرده است که برنامه موشک بالیستیک کشور طوری نیست که بتواند سلاح هسته ای حمل کند و به همین سبب این برنامه در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت دایر بر منع فعالیت های موشکی ایران قرار ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG