لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

هشدار گروه بحران: برخورد آمریکا و ایران بر سر یمن بسیار محتمل است


ایران حامی حوثی های یمن است و عربستان علیه آنها در حال جنگ است.
ایران حامی حوثی های یمن است و عربستان علیه آنها در حال جنگ است.

مرکز حل مناقشه «گروه بین المللی بحران» در گزارشی که روز پنج شنبه منتشر شد، می گوید در حالی که تنش ها میان واشنگتن و تهران به «سطحی بحرانی» رسیده است یمن پرخطرترین نقطه درگیری میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش بلومبرگ، در این گزارش قید شده است که مناقشات توامان در خاورمیانه و همپوشانی آن ها احتمال برخورد عمدی یا سهوی را افزایش داده است. یک حمله موفقیت آمیز شورشیان حوثی مورد حمایت ایران به شهری در عربستان سعودی یا امارات متحده عربی می تواند این دو کشور یا حتی ایالات متحده آمریکا را به اقدامی تلافی جویانه علیه ایران وا بدارد.

از جمله دلایل این امر، کشته شدن علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین یمن، به دست حوثی ها و شکست نیروهای حامی او در صنعا است که به تنش ها میان دو متحد پیشین دامن زده است. تغییر موضع صالح از ائتلاف با حوثی ها به سوی ریاض می توانست راه خروج عربستان از مناقشه یمن را هموار کند.

پس از مرگ صالح ممکن است بعضی از هواداران او به دلیل دشمنی مشترک شان علیه سعودی ها در کنار حوثی ها بایستند.

توان نظامی روزافزون حوثی ها می تواند نه تنها عربستان بلکه دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس را در تیررس موشک های شورشیان یمن قرار دهد.

حمله آمریکا به اماکن ایران در یمن به منظور حمایت از متحدان ایالات متحده ممکن است به افزایش حمایت ایران از حوثی ها یا اقدام متقابل علیه نیروهای آمریکا در عراق و سوریه بیانجامد.

ابعاد نقش ایران در تجهیز یا کنترل حوثی ها روشن نیست، زیرا در گذشته به مشاوره های تهران در تصمیم های مهم بی توجه بوده اند. این ممکن است به این معنی باشد که ایران بهای اقدامات گروه های متحدی را می پردازد که کنترلی بر آن ندارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG