لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

واکنش عربستان و ایران به سخنان «نیکی هیلی» درباره حمایت ایران از حوثی‌ها


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

ساعتی پس از سخنان نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد درباره اقدامات ایران برای تجهیز شورشیان حوثی در یمن، عربستان سعودی از این اظهارات و همچنین گزارش سازمان ملل که در همین زمینه منشتر شده است، استقبال کرد.

نیکی هیلی روز پنجشنبه در یک نشست خبری در نزدیکی واشنگتن پایتخت آمریکا، ضمن نشان دادن بقایای یک موشک شلیک شده توسط شیعیان حوثی به سمت فرودگاه ریاض در اواسط آبان، تهران را متهم به دامن زدن به تنش در منطقه کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با بیان این که ایران پشت توافق جامع هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی پنهان شده و نه تنها به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در خاور میانه ادامه می‌دهد، بلکه رفتار آن در این مدت روز به روز بدتر هم شده است.

پیش از نشست خبری خانم هیلی، سازمان ملل متحد نیز در گزارشی ارزیابی این نهاد بین المللی را در مورد دخالت ایران در جنگ یمن و حمایت آن کشور از شبه نظامیان شیعه حوثی و تجهیز آنها به سلاح و توانایی موشکی منتشر کرده است.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی، ریاض از گزارش سازمان ملل متحد در مورد «دخالت خصمانه ایران» در یمن و «تهدید امنیت و ثبات پادشاهی سعودی و منطقه» و نیز رویکرد واشنگتن در این زمینه استقبال می‌کند.

روابط ایران و عربستان، دو قدرت بزرگ مسلمان خاور میانه، در چند سال اخیر، و به ویژه پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه و یمن، به شدت رو به سردی و تنش گذاشته است و دو کشور درحال حاضر روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند.

غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز پیشتر، با «بی‌اساس» خواندن این اتهامات گفت، مدارکی که امروز به نمایش گذاشته شد «مانند مدارک جعلی و ساختگی است که آمریکا در گذشته در مناسبت‌های دیگر ارائه کرده است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و حمایت گروه‌های شبه نظامی، روح توافق موسوم به برجام را نقض کرده است، در آخرین گزارش خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به آن خودداری کرد.

از آنجا که واشنگتن فعالیت‌های ایران در منطقه را بی ثبات کننده می‌داند، نیکی هیلی در سخنان امروز خود اعلام کرد که آمریکا قصد دارد یک ائتلاف بین المللی برای مهار رفتار منطقه‌ای ایران تشکیل دهد، که دیپلماسی بخشی از آن خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG