لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

رکس تیلرسون: به برجام متعهدیم اما ایران منطقه را بی‌ثبات کرده؛ پاسخ می‌دهیم


دیدار وزیر خارجه ایالات متحده با فدریکا موگرینی، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا
دیدار وزیر خارجه ایالات متحده با فدریکا موگرینی، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا

وزیر خارجه آمریکا که برای حضور در نشست وزرای خارجه پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو در بلژیک حضور دارد، می گوید ایران، کره شمالی و داعش از محورهای اصلی گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا است.

رکس تیلرسون، که در بروکسل حضور دارد، روز سه شنبه ۱۴ آذر پس از دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا درباره ایران گفت ایالات متحده خود را ملزم به اجرای برجام می داند اما نمی تواند به اقدامات بی ثبات کننده ایران، جوابی ندهد.

رکس تیلرسون در مورد گفتگوها درباره ایران هم گفت: «همان طور که مسئول سیاست خارجی ناتو اعلام کرد ما درباره معاهده برجام و لزوم تعهد کامل ایران به مفاد این تعهدنامه نیز صحبت کردیم. در عین حال باید توجه کرد که ایران رشته تحرکاتی در منطقه دارد که باعث بی‌ثباتی خاورمیانه می‌شود.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: نمونه تحرکات ایران، برنامه موشکی ایران است و کمک به گروه های تروریستی از جمله اخیرا مشخص شد موشکی که از سوی یمن به عربستان شلیک شده و منابع ما تایید کرده‌اند که این حمله کار ایران بوده و این کشور از طریق حوثی‌ها این موشک را پرتاب کرده است.

آقای تیلرسون افزود: ایران اوضاع یمن را پیچیده کرده، همینطور ارسال اسلحه و جنگجو به سوریه و حمایت از گروه تروریستی حزب الله از دیگر تحرکات ایران در منطقه است. این اعمال ایران نمی‌تواند بی‌توجه و بی‌پاسخ بماند.

پرزیدنت ترامپ چندی پیش حاضر نشد پایبندی ایران به برجام را تایید کند و گفت منافعی که تهران از برجام می برد با امتیازهایی که باید بدهد تناسبی ندارد.

دولت ترامپ می گوید بخش هایی از توافق توسط ایران اجرا نمی شود از جمله بعد از توافق هسته ای، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده بود اما ایران در یک سال گذشته چند آزمایش موشکی داشته است.

تقدیر تیلرسون از همراهی اتحادیه علیه کره شمالی

وزیر خارجه آمریکا همچنین از موضع اتحادیه اروپا در برابر کره شمالی تقدیر کرد.

تیلرسون گفت: «در گفتگوی ما مسائل زیادی مورد بحث قرار گرفت، از جمله بحث کره شمالی. ما از موضع محکم همپیمانان اروپاییمان در برابر کره شمالی تقدیر می‌کنیم. این پیغام خوبی به کره شمالی بود مبنی بر اینکه ما برنامه هسته‌ای این کشور را تایید نمی‌‌کنیم. همینطور هدف همه ما رسیدن به شبه جزیره کره بدون سلاح هسته‌ای است. برای همین تحریم‌های اقتصادی ادامه خواهد یافت تا کره شمالی دست از تحرکاتش بردارد و راضی به ادامه گفتگوها شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد داعش گفت: «ما همچنین در مورد شکست داعش گفتگو کردیم. نه تنها شکست داعش در سوریه یا عراق بلکه در تمامی جهان. هدف ما برخورد با هرگونه تروریسم در هر جای دنیاست. سرنوشت خلافت داعش و حلقه تروریستی ای که این گروه تدارک دیده بود رو به پایان است و این تجربه خوبی است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG