لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

انتشار اظهارنامه مالیاتی کلینتون، ترامپ را تحت فشار قرار گذاشت


در حالی که نظرسنجی‌های اخیر از پیشتازی هیلاری کلینتون در رقابت‌ انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا حکایت دارد، این نامزد انتخاباتی با انتشار اظهارنامه مالیاتی خود، دونالد ترامپ را بیش از پیش تحت فشار گذاشته است.

خانم کلینتون پس از انتشار اظهارنامه مالیاتی سال گذشته خود، از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه، که تاکنون اظهارنامه‌های خود را منتشر نکرده است، انتقاد کرد.

طبق اظهارنامه مالیاتی خانم کلینتون، او در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۳ درصد از درآمد ده و نیم میلیون دلاری خود را به عنوان مالیات پرداخت کرده است.

پیشتر وزیر خارجه پیشین اظهارنامه‌های مالیاتی خود را از حدود چهار دهه پیش را منتشر کرده بود.

آقای ترامپ گفته است به علت اینکه حسابرسی مالیاتی او هنوز ادامه دارد، اظهارنامه‌های خود را منتشر نخواهد کرد.

ترامپ: اتهام تاسیس داعش توسط اوباما یک طعنه بود

از سوی دیگر، دونالد ترامپ که به دلیل ایراد اتهام تاسیس داعش به باراک اوباما و هیلاری کلینتون تحت انتقاد شدید بود، اعلام کرد که این گفته او یک "طعنه" بوده است.

"اوباما موسس داعش است" ، "من پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون را موسس داعش می‌دانم" ، "موسس به معنای کلمه" ، "او موسس داعش است" ، "به خاطر تصمیم بد، آنها موسس داعشند"، اینها نمونه ای از اظهار نظرهای آقای ترامپ برای ربط دادن تاسیس داعش به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین است.

اکنون آقای ترامپ می‌گوید که او این مطلب را به طور کنایی گفته و رسانه‌ها این مطلب را درک نکردند.

او در این باره گفت: "من بارها آنرا تکرار کردم، بنابراین رسانه‌های می‌دانند که حرفهایم در این مورد کنایه‌ای است. اما حالا آنرا تحلیل می‌کنند، که واقعا منظور چه بوده؟ به چه جراتی آنرا گفتم؟ این آدمهایی که حرفهایم را جدی گرفتند، پست ترین موجودات هستند."

ترامپ مثل یک فروشنده سخنرانی می کند نه یک سیاستمدار

سوزان پیج، خبرنگار روزنامه یو.اس.ای.تودی در این باره گفت که اینگونه سخنرانی‌ها و موضعگیری‌های آقای ترامپ خبررسانی را دشوار کرده است، چرا که به گفته او خبرنگاران باید به مردم اطلاعات درست و همه جانبه ارائه کنند و گزارشها باید از نوعی باشد که صحت یا عدم صحت سخنان ترامپ را به مردم برساند.

در این رابطه، لارا براون استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج واشنگتن نیز گفت که اینگونه سخنرانی‌های آقای ترامپ به مانند نطق یک فروشنده است نه یک سیاستمدار و برای او رایی به همراه نخواهد داشت.

او گفت: "او با این سخنرانی سعی دارد که به آنها برچسب بزند، یعنی هرگاه شهروندان نام داعش را شنیدند به یاد موسسان آن بیفتند. او به مانند یک فروشنده عمل کرده. او با این کار برای آنها علامت تجاری ساخته و در گفته‌هایش مبهم، پرسروصدا و بی پرواست."

آقای ترامپ در همه نظرسنجی‌های کشوری طی دو هفته گذشته از خانم کلینتون عقبتر بوده است؛ امری که خود او به آن اذعان دارد. کارشناسان این امر را ناشی از موضعگیری‌های بی مهابای او می‌دانند.

آقای ترامپ در گفتگو با روزنامه میامی هرالد، در جدیدترین موضع گیری گفته که در صورت ورود به کاخ سفید به دادگاههای نظامی آمریکا اجازه خواهد داد که شهروندان آمریکا متهم به اعمال تروریستی در گوانتانامو محاکمه شوند.

امری که کارشناسان می گویند برخلاف قانون اساسی است.

XS
SM
MD
LG