لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

جنجال تازه انتخاباتی: آیا ترامپ واقعا کلینتون را تهدید کرد؟


جنجال بر سر اظهار نظر دونالد ترامپ درباره مالکیت سلاح در کمپین انتخابات ریاست جمهوری در روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

حامیان این کاندیدای جمهوریخواه گفتند یا ترامپ شوخی می کرد، یا دموکرات ها و رسانه ها آن سخنان را از آنچه که بود بزرگتر کردند. بسیاری نیز سخنان ترامپ را تهدیدی علیه هیلاری کلینتون توصیف کردند.

کوری لواندوسکی مدیر سابق کمپین ترامپ گفت که این تاجر میلیاردر می خواست مدافعان متمم دوم قانون اساسی را علیه کلینتون متحد کند.

لواندوسکی به شبکه خبری سی.ان.ان گفت: "این شوخی بود، نمی خواست خشونت نشان دهد."

رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک گفت کلینتون و رسانه های کلمات ترامپ را تحریف کردند.

جولیانی به شبکه خبری ای.بی.سی گفت: "مقصودش بسیار ساده بود... می خواسته بگوید که مالکین اسلحه باید علیه کلینتون رای بدهند. فکر نمی کرد کسی کلماتش را آنطور تعبیر کند. منظورش برای همه ما روشن بود."

جنجال عصر سه شنبه و زمانی شروع شد که ترامپ در یک گردهمایی طرفدارانش گفت مدافعان متمم دوم قانون اساسی باید بتوانند جلوی کلینتون را بگیرند.

ترامپ گفت: "هیلاری می خواهد متمم دوم را از بین ببرد. اگر او بتواند قضات را انتخاب کند دیگر از شما کاری ساخته نیست. اما نمی دانم شاید با وجود متمم دوم راهی وجود داشته باشد. "

سخنان ترامپ اینطور تعبیر شد که او مالکین اسلحه را به ترور کلینتون برانگیخته است.

وزان کالینز سناتور ایالت مین که گفته است رایش را به هیچ یک از دو کاندیدای عمده نخواهد داد گفت گمان نمی کند که ترامپ قصد داشته خشونت برانگیزد، اما این که مردم چنین برداشتی کرده اند تقصیر تداوم سخنان نامناسب و بی ملاحظه اوست."

طرفداران کلینتون اصرار دارند که خشونت هرگز یک امر شوخی نبوده است.

جنیفر گرانولم فرماندار سابق میشیگان گفته است شوخی کردن و جوک گفتن درباره ترور یک کاندیدا، مناسب ریاست جمهوری نیست و "برای کشور خطرناک است."

برنی کینگ، دختر مارتین لوتر کینگ نیز در توییتر به عنوان فرزند یک رهبر ترور شده در این باره ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG