لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۷

ترامپ: حرفم درباره تاسیس داعش توسط اوباما "طعنه" بود


این دومین بار در یک هفته اخیر است که ترامپ اظهاراتش را اصلاح یا توضیح می دهد.
این دومین بار در یک هفته اخیر است که ترامپ اظهاراتش را اصلاح یا توضیح می دهد.

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان که روز پنجشنبه در چند اظهارنظر تاکید کرده بود رئیس جمهوری کنونی آمریکا را موسس گروه افراطی داعش می داند، روز جمعه گفت این اظهارنظر او طعنه بوده است و حقیقتا چنین عقیده ای ندارد.

روز پنجشنبه اکثر رسانه های آمریکا حداقل سه مصاحبه از نامزد حزب جمهوریخواه را منعکس کردند که او تاکید داشت باراک اوباما موسس داعش است. او در یکی از مصاحبه ها نیز تاکید کرد که هیلاری کلینتون و اوباما با هم در تاسیس داعش شریک هستند.

کاخ سفید به این سخنان واکنشی نشان نداد، اما یکی از اعضای ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون این اظهارات آقای ترامپ را یک نمونه دیگر از عدم توانایی او برای عهده گرفتن سمت ریاست جمهوری آمریکا عنوان کرد.

توئیت ترامپ که می گوید منظورش طعنه بود

آقای ترامپ در توئیتی که روز جمعه نوشت، پرسیده، آیا رسانه ها متوجه نشدند که او طعنه زده است؟

ترامپ چهارشنبه شب گفته بود: "داعش به پرزیدنت اوباما افتخار می کند، او بنیانگذار داعش است. بله او موسس آن است. من معتقدم که هیلاری حقه باز، شریک اوباما در تاسیس داعش است."

این دومین بار در دو هفته اخیر است که ترامپ بعد از اظهارنظر جنجالی و واکنش رسانه ها حرف خود را اصلاح یا تغییر می دهد.

هفته پیش آقای ترامپ همچنین مدعی شده بود که ویدئوی هواپیمای انتقال پول آمریکا به ایران را دیده، اما بعد گفت اشتباه کرده و این ویدئوی انتقال آمریکایی ها در سوئیس بوده است.

ادامه تردید جمهوریخواهان برای حمایت از ترامپ

روز جمعه بیش از هفتاد نفر از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه آمریکا نامه ای به رئیس این حزب نوشتند و درخواست کردند کمک به کمپین انتخاباتی ترامپ قطع شود. آنها به سیاست های ترامپ اعتراض دارند و او را "بی کفایت" می دانند.

با این که دونالد ترامپ نامزد رسمی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری پائیز آینده است، اما هنوز برخی چهره های سرشناس آن حزب از او حمایت نمی کنند. ترامپ هم گفته اهمیت ندارد که آنها از وی حمایت نمی کنند.

همزمان خبرگزاری ها اعلام کردند ستاد انتخاباتی ترامپ از کمیته ملی حزب جمهوریخواهان خواسته دفاتر تبلیغاتی برای حمایت از ترامپ را در پنجاه ایالت آمریکا بازگشایی کند.

XS
SM
MD
LG