لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

دولت اوباما تهدید کرد طرح کنگره برای تهیه گزارش از حساب بانکی رهبران ایران را وتو کند


واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا، ۳۱ شهریور - دولت باراک اوباما تهدید کرده است طرح کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان برای تهیه گزارش از حساب‌های بانکی رهبران ایران را وتو کند. به گزارش بخش فارسی صدای آمریکا، کاخ سفید روز چهارشنبه رسما تهدید کرد طرح H.R. ۵۴۶۱ "قانون شفافیت دارایی های رهبران ایران" را در صورتی که به تصویب نهایی کنگره برسد، وتو خواهد کرد.

این طرح از وزارت خزانه داری آمریکا می خواهد که در مورد دارایی‌های رهبران ارشد سیاسی و نظامی ایران در بانک‌های خارجی تحقیق کند و گزارش آن را به طور علنی اعلام کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که اگر رئیس جمهوری با این مصوبه روبرو شود مشاورانش به او توصیه خواهند کرد که آن را وتو کند.

کاخ سفید در بیانیه خود گفته است که این طرح برای اجرایی شدن به صورت طاقت فرسایی نیازمند منابع مختلف است و باعث می شود منابعی که وزارت خزانه داری برای نظارت بر فعالیت‌های تحریم پذیر ایران لازم دارد، از این کار مهم منحرف شود و همچنین منابع و روش‌های اطلاعاتی را به خطر بیاندازد.

هفته گذشته کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدفش یافتن حساب‌های پولی احتمالی حدود ۸۰ نفر از رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

این طرح می خواهد که وزارت خزانه داری آمریکا نتیجه تحقیقات خود در این باره را به زبان های انگلیسی، فارسی، عربی و آذری در اینترنت منتشر کند.

کاخ سفید می گوید طرح کنگره به جای آنکه باعث جلوگیری از پول شویی و تامین مالی فعالیت های تروریستی شود، باعث می شود افرادی که در چنین اموری فعالیت دارند کمتر شفافیت مالی داشته باشند و همچنین عامل بازدارنده ای برای شفاف شدن بخش بانکی ایران خواهد بود.

کاخ سفید در بیانیه خود گفته است که دولت آمریکا همچنان با چشمانی باز حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی بالیستیک ایران، نقض حقوق بشر در این کشور، و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه را دنبال می کند.

این بیانیه می گوید دولت آمریکا باید تمامی ابزار مورد نیاز برای مقابله با این فعالیت های ایران را حفظ کند که از اعمال تحریم های قدرت‌مند گرفته تا ممانعت و اخلال در ارسال محموله های تسلیحاتی و فناوری های پیشرفته هسته‌ای را شامل می شود.

به گفته کاخ سفید، طرح کنگره بر قابلیت آمریکا برای استفاده از این ابزار تاثیر منفی می گذارد و اهدافی که خود طرح به دنبال آن است را تضعیف می کند و حتی ممکن است توانایی آمریکا را از اطمینان یافتن از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز باقی خواهد ماند، به خطر بیاندازد.

XS
SM
MD
LG