لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۳

کاخ سفید: از ایران و عربستان می خواهیم به تنش دامن نزنند


آقای ارنست گفته آمریکا اعدام جمعی در هر کشوری و از جمله عریستان را محکوم می کند.
آقای ارنست گفته آمریکا اعدام جمعی در هر کشوری و از جمله عریستان را محکوم می کند.

سخنگوی کاخ سفید می گوید آمریکا انتظار دارد ایران و عربستان برای تشنج زدایی در منطقه، خویشتن داری بیشتری به خرج دهند.

جاش ارنست در جلسه خبری روز دوشنبه ۱۴ دی، در مورد عواقب احتمالی گسترش تنش میان تهران و ریاض ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: "ما در مورد ضرورت تلاش هر دو، ایران وعربستان سعودی برای تشنج زدایی در منطقه نگرانیم. ما از همه طرفین می‌خواهیم از خود خویشتن داری نشان دهند و بیش از این به تنشی که هم اکنون منطقه را در خود فروبرده دامن نزنند."

در حالی سخنگوی کاخ سفید ابراز نگرانی می کند که اعدام شیخ نمر از سوی عربستان، موجب موج اعتراضی در مقابل سفارت این کشور در تهران شد، که مهاجمان خساراتی هم به بار آوردند.

در مقابل عربستان سعودی اعلام کرد روابط با تهران را یکطرفه قطع کرده است. همزمان چند کشور حامی عربستان همچون بحرین و سودان نیز روابط خود با ایران را قطع کردند.

جاش ارنست روز دوشنبه درباره اعدام مخالف سیاسی در عربستان گفت ایالات متحده پیش از اعدام اخیر مراتب نگرانی خود را با عربستان در میان گذاشته بود.

سخنگوی کاخ سفید افزود آمریکا یقینا اعدام‌های جمعی در هر کشوری را محکوم می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت مقام‌های آمریکائی در باره خطر بالقوه تاثیر منفی اعدام روحانی شیعه بر مذاکرات صلح سوریه نیز با مقام‌های سعودی صحبت کرده‌اند.

برخی تحلیلگران مسایل بین المللی می گویند تنش بین عربستان و ایران بر روند مذاکرات صلح سوریه تاثیر دارد. بخصوص که دو کشور در هفته های اخیر به هم نزدیک شده بودند.

روز دوشنبه، اعلام شد، بعد از قطع روابط عربستان سعودی و ایران، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه به تهران و ریاض سفر می کند.

پیش از این، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی تلفنی صحبت کرده بود.

XS
SM
MD
LG