لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

عربستان شیخ نمر و ده‌ها نفر دیگر را اعدام کرد


دستگیری شیخ نمر باقر النمر موجب بروز اعتراضاتی در منطقه شیعه نشین عربستان شده بود.
دستگیری شیخ نمر باقر النمر موجب بروز اعتراضاتی در منطقه شیعه نشین عربستان شده بود.

وزارت کشور عربستان روز شنبه از اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی ناراضی شیعه، و ۴۶ نفر دیگر خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت کشور عربستان، نام شیخ نمر در میان نام ده‌ها نفری است که به اتهام آنچه "فعالیت های تروریستی" عنوان شده، اعدام شده‌اند.

این ۴۷ نفر، که بیشتر آنها سنی هستند، صبح شنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴ خورشیدی، در ۱۲ منطقه مختلف، از جمله ریاض، مکه، مدینه و عسیر اعدام شده‌اند.

شیخ نمر سه سال پیش در پی انتقاد از سیاست‌های دولت سعودی دستگیر و پاییز سال ۱۳۹۳ به اعدام محکوم شد. اوایل آبان امسال نیز حکم اعدام او در دادگاه استیناف تایید شد.

در واکنش به انتشار خبر اجرای حکم اعدام او، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ضمن محکوم کردن این اقدام، اعدام شیخ نمر را "نشانه بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی عربستان" دانست.

حسین جابری انصاری، همچنین ریاض را به "حمایت از تروریست‌ها" متهم کرد و گفت "روشن است که نتایج این سیاست عقیم و غیرمسئولانه متوجه عاملان آن شده و دولت عربستان تاوان سختی بابت پیگیری این سیاست‌ها خواهد پرداخت."

کاردار عربستان سعودی در تهران نیز روز شنبه توسط وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت امور خارجه با احضار احمد المولی، مراتب "اعتراض شدید" تهران را نسبت به اعدام شیخ نمر، به وی ابلاغ کرد.

در پی این اظهارات، وزارت خارجه عربستان سعودی، در اعتراض به آنچه که "مواضع خصمانه" ایران خواند، از احضار سفیر ایران در ریاض خبر داد و ضمن رد اظهارات مقامات ایرانی، آن را دخالت در امور داخلی عربستان سعودی دانست.

مقامات ایران از ابتدا، نسبت به بازداشت او اعتراض کردند و طی یک سال گذشته، به ویژه با بالا گرفتن تنش میان تهران و ریاض، بارها به صدور حکم اعدام برای این روحانی منتقد شیعه اعتراض کردند.

حکم اعدام شیخ نمر در حالی اجرا شد که دستگیری او در سال ۲۰۱۲ میلادی، موجب بروز اعتراضاتی در منطقه شیعه نشین قطیف در شرق عربستان شده بود، و به گزارش رسانه ها، اجرای حکم اعدام او، بار دیگر منجر به بروز اعتراضات شیعیان در این منطقه شده است.

XS
SM
MD
LG