لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

بحرین و سودان با ایران قطع رابطه کردند؛ کاهش سطح روابط امارات با ایران


قطع رابطه بحرین و عربستان با ایران در پی حمله به سفارت عربستان در تهران رخ داد.
قطع رابطه بحرین و عربستان با ایران در پی حمله به سفارت عربستان در تهران رخ داد.

در پی قطع رابطه ایران و عربستان، بحرین نیز اعلام کرد که روابط خود را با تهران قطع می‌کند. همزمان برخی منابع خبری از قطع رابطه یکطرفه سودان با ایران هم خبر داده اند.

خبرگزاری رسمی بحرین به نقل از یک مقام این کشور گزارش داد که به دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا خاک بحرین را ترک کنند.

همزمان، خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرده سودان نیز رابطه دیپلماتیک با ایران را قطع کرده است. غیر از این خبرگزاری، تسنیم خبرگزاری ایرانی نیز تایید کرده که سودان هم در حمایت از عربستان سعودی سفیر ایران را اخراج کرد.

از سوی دیگر، العربیه تایید کرد عمرالبشیر رئیس جمهور سودان در تماس تلفنی با محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی به وی اطلاع داد که سفیر ایران را از سودان اخراج کرده است.

بر اساس این گزارش ، سودان همچنین سفیر خود را از ایران فرا خوانده است. سودان همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرده است.

از سوی دیگر، امارات متحده عربی نیز اعلام کرد سطح روابط خود با تهران را کاهش میدهد.

این تصمیمات در حالی گرفته شده است که روز گذشته عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که عربستان روابط خود را با ایران قطع کرده و از دیپلماتهای ایرانی خواسته است که ظرف ۴۸ ساعت عربستان را ترک کنند.

این اقدام عربستان در پی واکنش‌های اعتراض آمیز ایران به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه در عربستان صورت گرفت.

در جریان این اعتراضات گروهی به سفارت عربستان در تهران حمله کرده و بامداد یکشنبه این سفارتخانه را به آتش کشیدند.​

در این بین، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران قطع روابط عربستان با ایران را اقدامی عجولانه خواند و گفت که ایران از این اتفاق زیان نخواهد کرد.

او روز دوشنبه ۱۴ دی خطاب به عربستان سعودی گفت: "این شما هستید که از قطع رابطه با ایران ضرر می کنید، از کارهای عجولانه و بی‌منطق دست بردارید."

همچنین حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه ایران با عجولانه خواندن تصمیم عربستان به قطع رابطه با ایران، آن را همانند دیگر تصمیمات عربستان در منطقه عنوان کرد. به گفته او، "اینکه حمله به سفارت عربستان در تهران اشتباه بود جای شک و تردیدی نیست، اما دولت ایران نیز مسئولانه عمل کرد، سریع وارد عمل شد و با متخلفان برخورد کرد."

در همین رابطه، رئیس قوه قضائیه نیز در رابطه با قطع رابطه عربستان با ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچ نیازی به عربستان ندارد و قطع این ارتباط برای ایران مشکل آفرین نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG