لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

آمریکا خواستار تعامل دیپلماتیک ایران و عربستان شد؛ روسیه پیشنهاد میانجیگری داد


حمله افراد تندرو به کنسولگری و سفارت عربستان در تهران، موجب قطع روابط از سوی ریاض شده است.
حمله افراد تندرو به کنسولگری و سفارت عربستان در تهران، موجب قطع روابط از سوی ریاض شده است.

تصمیم عربستان سعودی دایر بر قطع روابط دیپلماتیک با ایران در پی به آتش کشیدن سفارت آن کشور در تهران واکنش‌های بین المللی متفاوتی به دنبال داشته است.

آمریکا پس از اطلاع از تصمیم عربستان سعودی در قطع روابط با ایران، خواستار تعامل دیپلماتیک بین دو کشور شد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، واشنگتن معتقد است تعامل دیپلماتیک و گفتگوی مستقیم برای حل اختلافات حیاتی است.

روزنامه وال استریت جورنال گفت، مقام‌های آمریکایی در تماس‌های دیپلماتیک در سطح بالا در دو کشور برای کاهش تنش‌ها تلاش کردند و وزارت خارجه آمریکا برای ماه‌ها در گفتگو با ریاض، نگرانی واشنگتن را از اعدام‌های برنامه ریزی شده که نمر نیز در فهرست آن‌ها بود و امکان بالقوه چینین اقدامی در افزایش تنش‌های فرقه ای ابراز کردند.

در همین حال مسکو می‌گوید حاضر است برای پیشگیری از افزایش تنش میان عربستان و ایران نقش می‌انجی ایفا کند.

اسپوتنیک به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد روسیه از تشدید تنش ها در روابط عربستان و ایران متاسف است و پیشنهاد وساطت در اختلافات کنونی دو کشور را ارائه می دهد.

این مقام روسی که به نامش اشاره نشده، در ادامه بیان کرد: ما تاسف عمیق خود را از تنش در روابط ایران و عربستان ابراز می کنیم چرا که باور داریم این دو کشور بزرگ مسلمان نقش بانفوذی در منطقه، عرصه جهانی و بازار نفت دارند.

نگرانی از افزایش تنش‌ها تلاش‌های دیپلماتیک اتحادیه اروپا را نیز به دنبال داشته است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف و عادل الجبیر وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی جداگانه گفتگو کرد.

لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه که قویاً اعدام‌ها در عربستان سعودی را محکوم کرده است از رهبران دینی خواست از هر راه ممکن برای آرامش در منطقه استفاده کنند.

آلمان از عربستان سعودی و ایران خواست به گفتگو روی آورند و پس از تصمیم ریاض به قطع روابط دیپلماتیک با تهران خواستار بهره گیری از تمامی راه‌های ممکن برای بهبود روابط بین دو کشور شد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان، همچنین، روز دوشنبه گفت، آلمان با اعدام‌ها در عربستان سعودی مخالفت کرد اما از هیچ طرحی برای وضع تحریم‌ها از سوی آلمان علیه ریاض آگاهی ندارد.

در همین حال، مایکل مورل قائم مقام پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی‌ای روز یکشنبه گفت، ایران در برخورد با معترضانی که سفارت عربستان سعودی در تهران را به آتش کشیدند، مسئولانه عمل کرد.

او گفت، پلیس به سرعت وارد صحنه شد و تعدادی را بازداشت کرد.

XS
SM
MD
LG