لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

فرستاده ویژه آمریکا: می‌خواهیم از وقوع «جنگ گسترده‌تر» در مرز اسرائیل و لبنان جلوگیری کنیم


سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائیل در امتداد مرز اسرائیل با نوار غزه راکت‌های پرتاب شده از سوی شبه‌نظامیان فلسطینی را رهگیری کرده است. (۲۴ خرداد ۱۴۰۳)
سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائیل در امتداد مرز اسرائیل با نوار غزه راکت‌های پرتاب شده از سوی شبه‌نظامیان فلسطینی را رهگیری کرده است. (۲۴ خرداد ۱۴۰۳)

در پی تشدید درگیری‌ها در امتداد مرز جنوبی لبنان، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید ایالات متحده در تلاش است تا از جنگ بزرگ‌تری بین اسرائیل و حزب ‌الله لبنان جلوگیری کند.

آموس هاشتاین، فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد گفت که به دلیل «خطیر بودن وضعیت» بلافاصله پس از یک سفر کوتاه به اسرائیل، به لبنان رفته است.

هاشتاین گفت: «ما در چند هفته گذشته شاهد تشدید تنش بوده‌ایم. و رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد از تشدید بیشتر این وضعیت به سمت یک جنگ گسترده‌تر جلوگیری کند.»

حزب الله لبنان که از حمایت حکومت جمهوری اسلامی در ایران برخوردار است، در هشت ماه گذشته به موازات جنگ در غزه، با اسرائیل تبادل آتش کرده است. حزب الله هفته گذشته و در پی کشته شدن بلندپایه‌ترین فرمانده خود در حمله اسرائیل شمار بسیار زیادی راکت و پهپاد را به خاک اسرائیل شلیک کرد.

هاشتاین بامداد سه‌شنبه پس از دیدار و گفت‌و‌گو با رئیس ارتش لبنان و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، با نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان، هم دیدار کرد. میقاتی به فرستاده ویژه آمریکا گفت: «لبنان به دنبال تشدید تنش نیست.»

آمریکا و فرانسه در تلاشند تا از راه‌های دیپلماتیک به خصومت‌ها در امتداد مرز لبنان پایان دهند. حزب الله می‌گوید تا زمانی که آتش‌بس در نوار غزه برقرار نشود، حملاتش را متوقف نخواهد کرد.

هاشتاین روز سه‌شنبه از حماس هم خواست تا پیشنهاد مورد حمایت آمریکا برای آتش‌بس در غزه را، که به گفته او «فرصتی برای پایان دادن به درگیری در سراسر خط آبی» فراهم می‌کند، بپذیرد. اشاره‌ هاشتاین به خط مرزی میان لبنان و اسرائیل بود که بخش‌هایی از آن واقع در مرزهای بین‌المللی مورد مناقشه است.

افزایش حملات در هفته گذشته با تعطیلات عید قربان همراه بود. حزب الله بعد از ظهر سه‌شنبه از حمله پهپادی به یک تانک اسرائیلی خبر داد که اولین حمله اعلام شده از روز شنبه است.

این گروه هفته گذشته زرادخانه گسترده خود علیه اسرائیل استفاده کرد و مقامات سازمان ملل متحد در لبنان را بر آن داشت تا نسبت به «خطر اشتباه محاسباتی بسیار واقعی که منجر به درگیری ناگهانی و گسترده‌تر شود» هشدار دهند.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه گفت که او هم نگران تشدید تنش است و از بازیگران دارای نفوذ خواست تا همه اقدامات ممکن برای جلوگیری از یک جنگ تمام عیار شد را به کار گیرند.

منبع: رویترز

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG