لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

مکرون از تشکیل گروه تماس سه‌جانبه برای کاهش تنش‌ها بین حزب‌الله و اسرائیل خبر داد


ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل توافق کردند تلاش‌های خود برای پیشبرد نقشه راه كاهش تنش‌ها بین حزب‌الله و اسرائیل را افزایش دهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در حاشیه نشست سران گروه هفت در ایتالیا به خبرنگاران گفت: «ما با ایالات متحده بر سر اصل تشکیل یک گروه تماس سه‌جانبه متشکل از اسرائیل، ایالات متحده و فرانسه برای پیشبرد نقشه راه کاهش تنش‌ها توافق کرده‌ایم و همین کار را با مقامات لبنانی انجام خواهیم داد.»

او با ابراز نگرانی از افزایش درگیری‌های اسرائیل و حزب‌الله افزود: «فرانسه و ایالات متحده در ماه‌های اخیر، برای کاهش تنش‌ها تلاش کرده‌اند و پاریس پیشنهادات کتبی را به هر دو طرف ارائه داده است تا از تشدید درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل جلوگیری شود.»

یک مقام ارشد فرانسوی هم گفت که به علت تشدید «خطرناک تنش‌ها» در روزهای اخیر و افزایش شدید تبادل آتش در مرز، نیاز فوری به افزایش تلاش‌های ایالات متحده و فرانسه وجود دارد.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ۲۴ خرداد از پرتاب حدود ۴۰ راکت از خاک لبنان به شمال اسرائیل خبر داد.یک رسانه وابسته به حزب‌الله اما گفت که راکتهای شلیک شده بیش از ۱۰۰ عدد بوده است.

خشونت‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله در هفته جاری با شلیک صدها راکت از جنوب لبنان به شمال اسرائیل و کشته شدن یکی از فرماندهان حزب‌الله در حمله ارتش اسرائیل، تشدید شده است.

گروه حماس که تحت حمایت حکومت ایران است در حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته به جنوب اسرائیل ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را به گروگان گرفت. در پی این حمله، اسرائیل به غزه حمله کرد و اعلام کرد که تا «نابودی حماس» به جنگ در غزه ادامه خواهد داد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل از جمله کشورهایی هستند که حماس را یک سازمان تروریستی معرفی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG