لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

حزب‌الله لبنان ده‌ها راکت را به شمال اسرائيل پرتاب کرد


آتش‌نشانان اسرائیلی پس از حملات راکتی از لبنان در نزدیکی مرز در سمت اسرائیل فعالیت می‌کنند - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
آتش‌نشانان اسرائیلی پس از حملات راکتی از لبنان در نزدیکی مرز در سمت اسرائیل فعالیت می‌کنند - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

اژیرهای حمله هوایی روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، در شهرهای شمالی اسرائیل به صدا درآمد و ارتش این کشور اعلام کرد که حدود ۴۰ راکت بعد از ظهر همین روز از خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل پرتاب شده است. این در شرایطی است که یک رسانه حزب‌الله لبنان می‌گوید بیش از ۱۰۰ راکت شلیک شده است.

شبکه دولتی «کان»، تصاویری از رهگیری متعدد راکت‌های هوایی بر فراز شهرهای اسرائیل، از جمله در صفد، در فاصله حدود ۱۲ کیلومتری مرز را پخش کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان آمبولانس ملی اسرائیل گفت که دو تن بر اثر اصابت ترکش زخمی شدند و بر اثر فرود برخی از راکت‌ها، در چند منطقه جنگلی آتش‌سوزی روی داد.

ارتش اسرائیل گفت: پرتاب‌های متعددی از راکت‌ها با موفقیت رهگیری شد و افزود: پنج «هدف هوایی مشکوک» نیز شناسایی شدند که سه مورد از آنها رهگیری شد. اشاره ارتش اسرائیل ظاهرا به پرواز پهپادها بوده است.

در همین حال، حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه اعلام کرد که در یک حمله هماهنگ، راکت‌ها و پهپادهای جنگی را به ۹ پایگاه نظامی اسرائیل شلیک کرده است. این دومین روز پیاپی افزایش خصومت‌ها در مرز جنوبی لبنان است.

این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای گفت راکت‌های «کاتیوشا» و «فلق» را به شش مکان نظامی اسرائیل شلیک کرده است. تلویزیون «المنار» حزب‌الله گزارش کرد که بیش از ۱۰۰ راکت به طور همزمان شلیک شده است.

گروه حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، مدت کوتاهی پس از حمله حماس در ۱۵ مهر سال گذشته به جنوب اسرائیل، اقدام به پرتاب راکت از خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل کرد. از آن زمان، مرز اسرائیل و لبنان شاهد حملات رو به افزایش هر دو طرف بوده است.

خشونت‌ها در این هفته با کشته شدن یکی از فرماندهان حزب‌الله و سپس شلیک ۱۷۰راکت‌ از سوی این گروه تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG