لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

پرتاب ۱۷۰ راکت به شمال اسرائیل؛ حزب‌الله لبنان: کشته شدن فرمانده خود را تلافی می‌کند


مراسم تشییع جنازه «ابو طالب» یکی از فرمانده‌های میدانی حزب‌الله - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
مراسم تشییع جنازه «ابو طالب» یکی از فرمانده‌های میدانی حزب‌الله - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

گروه حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، ۱۷۰ راکت‌ را به سمت اسرائیل شلیک کرد و تهدید کرد که به تلافی حمله اسرائیل که منجر به کشته شدن یک فرمانده ارشد میدانی این گروه شد، حملات خود را افزایش دهد.

به گزارش رویترز، این تهدید در شرایطی است که درگیری در سراسر مرز لبنان و اسرائیل افزایش یافته است.

در این ارتباط، ارتش اسرائیل در کانال تلگرامی خود نوشت که هیچ آسیبی در این حوادث گزارش نشده است و افزود: آتش نشانی و خدمات نجات برای خاموش کردن آتش سوزی‌های ناشی از پرتاب راکت‌ها، فعالیت می‌کنند.

اسرائيل و حزب‌الله، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، از زمان شروع جنگ اسرائيل و حماس، گروه دیگر تحت حمایت تهران، در غزه در مهر سال قبل با هم در‌گیر شده‌اند و بیم آن می‌رود درگیری آنها به شدت افزایش یابد.

اسرائیل و سه منبع امنیتی در لبنان اعلام کردند که در پی حمله اسرائیل در اواخر روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، به روستای جوعیه در جنوب لبنان، سه شبه‌نظامی حزب‌الله و یک فرمانده ارشد میدانی به نام سامی طالب عبدالله، معروف به ابوطالب، کشته شدند.

یکی از این منابع گفت که ابوطالب بلندپایه‌ترین فرمانده حزب‌الله بود که در طول این هشت ماه درگیری کشته شده است.

ارتش اسرائیل نیز رووز چهارشنبه تایید کرد که او و همچنین سه نیروی دیگر حزب‌الله را در حمله به یک مرکز فرماندهی و کنترل کشته است.

ارتش اسرائیل در کانال تلگرام خود نوشت: «یک مرکز فرماندهی و کنترل حزب‌الله در منطقه جوعیه در جنوب لبنان که از آن برای هدایت حملات تروریستی ماه‌های اخیر علیه خاک اسرائیل از جنوب شرق لبنان استفاده می‌شد، مورد حمله نیروی هوایی ارتش قرار گرفت.»

در اطلاعیه ارتش اسرائیل افزوده شده است که «در بخشی از این حمله، سامی طالب عبدالله، فرمانده یگان نصر در سازمان تروریستی حزب الله، از بین رفت. سامی طالب عبدالله یکی از فرماندهان ارشد حزب الله در جنوب لبنان بود. این تروریست برای سال‌ها تعداد زیادی حملات تروریستی را علیه غیرنظامیان اسرائیلی طراحی، پیش برد و انجام داد. در این حمله سه تن از عناصر تروریستی حزب الله نیز از بین رفتند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز ۱۶ خرداد، در بازدید از مناطق شمالی این کشور، لبنان را به «اقدام سخت» اسرائیل تهدید کرده بود.

به گزارش سایت خبری «آی۲۴» اسرائیل، آقای نتانیاهو گفته بود: «هر شخص که فکر کند می‌تواند به ما آسیب بزند و ما دست به سینه نظاره‌گر خواهیم بود، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود. ما برای اقدام سخت در شمال آماده هستیم و امنیت را در شمال برقرار می‌کنیم.»

هزاران تن از ساکنان شمال اسرائیل بر اثر درگیری‌های مرزی بین حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

XS
SM
MD
LG