لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

دار و دسته نیویورکی صدرنشین های دو حزب؛ انتخابات آمریکا به "سه شنبه بزرگ" رسید


هیلاری کلینتون (چپ) و دونالد ترامپ (راست) بخت های بزرگ سه شنبه بزرگ پیش بینی می شوند
هیلاری کلینتون (چپ) و دونالد ترامپ (راست) بخت های بزرگ سه شنبه بزرگ پیش بینی می شوند

در حالی انتخابات مقدماتی و گردهمایی های حزبی ۱۴ ایالت و قلمرو آمریکا روز سه شنبه، اول مارس ( ۱۱ اسفند ماه) انجام می شود که در صدر رقابت های درون حزبی دموکراتها و جمهوریخواهان، دو نیویورکی قرار دارند.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا هرچند متولد ایالت ایلینوی است اما چند دوره سناتور ایالت نیویورک بود. از سوی دیگر، در حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ یک نیویورکی است. این دو تا کنون در انتخابات مقدماتی حزب هایشان، بیشترین پیروزی را داشته باشند و برای رقابت با هم حزبی های شان در سوپر تیوزدی یا سه شنبه بزرگ آماده می شوند.

در حزب دموکرات رقابت بین هیلاری کلینتون و برنی سندرز است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین ایالات متحده روز شنبه در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت کارولینای جنوبی به پیروزی بزرگی دست یافت و موقعیت خود را به عنوان پیشرو حزب دموکرات مستحکم کرد. این پیروزی به ویژه ناشی از محبوبیت او در میان آمریکایی های آفریقایی تبار است. خانم کلینتون اکنون تلاش می کند از این محبوبیت استفاده کرده و در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه بزرگ نیز به پیروزی دست یابد.

خانم کلینتون گفت: "معتقدم اگر ما با یکدیگر همکاری کنیم تا در میان گروه هایی در آمریکا که از پیشرفت جامانده اند سرمایه گذاری شده و عدالت برای تک تک آمریکایی ها رعایت شود به نفع همگی ما خواهد بود."

آرایش نامزدهای انتخابات، در آستانه "سه شنبه بزرگ"
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت و رقیب انتخاباتی هم حزب خانم کلینتون نیز در روز های اخیر تلاش کرده است تا آرای آمریکایی های آفریقایی تبار را در ایالت های جنوبی که در انتخابات مقدماتی سه شنبه بزرگ شرکت دارند به دست آورد.

در حزب جمهوریخواه هنوز چند نامزد حضور دارند با این حال دونالد ترامپ در صدر است.

نامزد های هر دو حزب به روز سه شنبه چشم دوخته اند. روزی که نه تنها رای مردم بلکه رای صدها عضو حزبی می تواند آینده مبارزات انتخاباتی آنان را رقم زند.

نظرسنجی در برخی از ایالت هایی که روز سه شنبه انتخابات مقدماتی در آنها انجام می شود، نشان داده در جبهه جمهوریخواهان دونالد ترامپ سرمایه دار آمریکایی از دیگر رقبای خود جلو است.

ترامپ گفت: "ما رأی کسانی را که بسیار مذهبی هستند به دست آوردیم، محبوبیت جوانان و پیرها را هم همینطور. تحصیلکرده ها و کسانی که تحصیلات کمی دارند. من آنها را که تحصیلات کم دارند، دوست دارم."

در حالی که تاکنون محبوبیت دونالد ترامپ از رقبایش بیشتر بوده مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا از حزب جمهوریخواه تلاش می کند به رقیب اصلی آقای ترامپ بدل شود.

مارکو روبیو با تد کروز سناتور ایالت تکزاس در رقابت تنگاتنگی به سر می برد.
دو داوطلب جمهوریخواه دیگر که در انتخابات روز سه شنبه رقابت می کنند سناتور کیسیک فرماندار ایالت اوهایو و بن کارسون جراح بازنشسته هستند که به نظر نمی رسد شانس چندانی برای پیروزی داشته باشند.

XS
SM
MD
LG