لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

سکوت دولت اوباما، واکنش جمهوریخواهان به انتخابات؛ رویس: رد صلاحیتها یعنی عملی نشدن امید اوباما به "اعتدال" در ایران


اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه در ایران، رد صلاحیت میانه روهای داوطلب نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران را نشانه عملی نشدن امید دولت باراک اوباما به اتخاذ مسیری اعتدالی تر توسط حکومت ایران پس از توافق جامع اتمی دانست.

اد رویس در بیانیه‌ای که در وبسایت کمیته منتشر شده است، همچنین گفت حکومت ایران چند ساعت پس از اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه با قدرت‌های جهانی، دو هزار و ۹۶۷ نفر از حدود سه هزار داوطلب میانه‌رو انتخابات را رد صلاحیت کرد.

به گفته او "رژیم ایران اکنون با دسترسی به ۱۰۰ میلیارد دلار پول‌های آزاد شده از بلوکه، و لغو تحریم‌ها، نه تنها به کشوری سلطه گر در منطقه مبدل شده، بلکه سپاه پاسداران انقلاب آن، که مسئول کشتار وحشیانه معترضان بی گناه در جریان انتخابات هفت سال پیش است، نیز قدرتمندتر شده است.

پیشتر، جان بینر رئیس جمهوریخواه پیشین مجلس نمایندگان آمریکا نیز انتخابات روز جمعه در ایران را "ساختگی" خواند و از توافق هسته‌ای دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دمکرات ایالات متحده با ایران انتقاد کرد.

وی در نخستین سخنرانی خود پس از استعفا از مقام خود و خارج شدن از صحنه سیاسی واشنگتن، که چهار ماه پیش روی داد، انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری ایران را "تلاشی ساختگی به منظور توان بخشی به یک رژیم بیمار" خواند.

آقای بینر در این سخنرانی که توسط فعالان اپوزیسیون ایران برنامه ریزی شده بود، با انتقاد شدید از دولت آقای اوباما بابت توافق جامع هسته‌ای با ایران، گفت تهران همچنان جاه طلبی های هسته‌ای خود را دنبال کرده، از فعالیت‌های تروریستی حمایت مالی می‌کند و در نتیجه تهدیدی برای جهان محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG