لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

آخرین زورآزمایی کلینتون و سندرز قبل از "سه شنبه بزرگ"


رای گیری در انتخابات مقدماتی ایالت کارولینای جنوبی از صبح شنبه برای تعیین نامزد مورد نظر حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آغاز شد.

بر پایه نظرسنجی ها هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا در این ایالت پیشتاز است.

سناتور برنی سندرز در روزهای اخیر سعی کرده آرای اقلیتهای قومی و آمریکایی های آفریقایی تبار که بیش از نیمی از رای دهندگان این ایالت را تشکیل می دهند، به خود جذب کند.
در سه انتخابات مقدماتی پیش خانم کلینتون پیروز دو میدان رقابت بوده است.

با باز شدن مراکز رای گیری در ایالت کارولینای جنوبی، مردم نظر خود را درباره این که یک سناتور ۷۴ ساله یا وزیر خارجه و بانوی اول پیشین آمریکا ۶۸ ساله نماینده آنها از حزب دموکرات در انتخابات سراسری ریاست جمهوری ۲۰۱۶ باشد، اعلام می کنند.

سناتور سندرز از ایالت ورمونت، روز جمعه در جمع هوادارانش پیکان حمله خود را به سمت دونالد ترامپ، پیشتاز رقابتهااز حزب جمهوریخواه گرفت.

سندرز گفت: "برای دریافت رای، اقلیتها را هدف گرفتن امری بسیار آسان و ساده است. آلان جمهوریخواهان این کار را می کنند. آقای دونالد ترامپ به مردم می گوید که همه کسانی که از مکزیک به آمریکا می آیند، یک مشت قاچاقچی مواد مخدر، تبهکار و متجاوز هستند. همه شما می دانید که این مطلب بی پایه و اساس است و ما جلوی این تعصب کور می ایستیم. او می گوید که نباید به مسلمانان اجازه ورود به آمریکا را داد. جمهوری خواهان همواره تلاش کردند گروهی را در برابر گروه دیگر قرار دهند."

سناتور سندرز که خود را یک سوسیالیست می نامد گفت حمایت خانم کلینتون در زمان تصدی سمت سناتور ایالت نیویورک از لایحه اصلاحات رفاه اجتماعی صرفا به افزایش فقر در کشور کمک کرده است.

حمله لفظی سناتور سندرز به آقای ترامپ ساعاتی پس از اعلام حمایت کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی، از سرمایه دار میلیاردر صورت گرفت.
کریستی گفت آقای ترامپ کسی است که میتواند بر هیلاری کلینتون، نامزد مطرح دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، پیروز شود.

خانم کلینتون که سخت در ایالت کارولینای جنوبی به تبلیغات انتخاباتی خود ادامه می دهد با ورود به اختلافات بین کنگره جمهوریخواه و کاخ سفید در مورد تعیین قاضی دیوان عالی از حق قانونی باراک اوباما در انتصاب فرد مورد نظرش حمایت کرد.

کلینتون گفت:" به عنوان رییس جمهور، شخصی را به عنوان قاضی دیوان عالی منصوب می کنم که به دنبال استیفای حقوق شهروندان باشد و نه تضمین کننده برد میلیاردری که میخواهد با پولش انتخابات را بخرد. من همچنین صد درصد از باراک اوباما حمایت می کنم. قانون اساسی کشور حق تعیین قاضی دیوان عالی کشور را در اختیار او گذاشته است."

در پی درگذشت آقای اسکالیا، یکی از ۹ قاضی دیوان عالی این کشور، که دیدگاههای بسیار محافظه کارانه داشت، جمهوریخواهان گفته اند که در برابر نامزدهای پیشنهادی اوباما مقاومت خواهند کرد، زیرا بهتر است رییس جمهوری آتی این انتصاب را انجام دهد.

نظر سنجیها پیش بینی می کنند که خانم کلینتون برنده این کارزار در ایالت کارولینای جنوبی خواهد بود که اکثریت رای دهندگانش آمریکایی های آفریقایی تبار هستند.

چهره و نام سناتور سندرز در بین آنها ناشناخته است حال آنکه خانم کلینتون که در سال ۲۰۰۸ نیز داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بود، چهره ای بین المللی است.

XS
SM
MD
LG