لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

یک مقام ارشد دولت آمریکا: هدف از تحریم‌های ونزوئلا تغییر رژیم نیست


عکس آرشیوی از ریک وادل معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید (سمت چپ)
عکس آرشیوی از ریک وادل معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید (سمت چپ)

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز پنجشنبه گفت تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا با هدف تغییر رفتار دولت نیکلاس مادورو و رعایت اصول دموکراسی در آن کشور وضع شده‌اند، و هدف تغییر رژیم نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، اظهارات روز پنجشنبه «ریک وادل» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌تواند نشان دهنده ملایم شدن موضع ایالات متحده در برابر تحولات ونزوئلا باشد.

در واکنش به انتخابات ماه گذشته برای تشکیل مجمع جدید قانون اساسی ونزوئلا، وزیر خارجه آمریکا از فشار بر مادورو برای کناره گیری از قدرت گفت و پرزیدنت ترامپ نیز حتی گزینه نظامی را رد نکرد.

به رغم مخالفت‌های داخلی و خارجی، رأی گیری سراسری در ونزوئلا برای انتخاب ۵۴۵ عضو یک مجمع ملی که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید ونزوئلا را برعهده دارد روز هشتم مرداد ماه برگزار شد.

به دنبال برگزاری این انتخابات، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه دولت و شخص رئیس جمهوری ونزوئلا وضع کرد؛ که دستیار مشاور پرزیدنت ترامپ اکنون می‌گوید تمرکز آنها تغییر رفتار دولت مادوروست.

«ریک وادل» با تاکید بر این که «ما می‌خواهیم حکومت ونزوئلا به مسیر دموکراسی باز گردد،» گفت «ما می‌خواهیم آنها به حقوق بشر احترام بگذارند ... و این لزوما احتیاجی به تغییر رژیم ندارد.»

مخالفان می‌گویند مجمع قانون اساسی تهدیدی برای «حذف» دموکراسی در ونزوئلا بوده و هدف مادورو – که سال ۱۳۹۲ پس از مرگ هوگو چاوز جانشین او شد – ایجاد یک نظام دیکتاتوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG