لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

دونالد ترامپ: گزینه نظامی علیه دولت ونزوئلا روی میز است


دونالد ترامپ‌، رئیس جمهوری آمریکا‌، ضمن خطرناک توصیف کردن اوضاع در ونزوئلا اعلام کرد که گزینه نظامی علیه دولت آن کشور روی میز است.

پرزیدنت ترامپ به فاصله دو روز پس از اعمال تحریم های جدید علیه دولت ونزوئلا، در مورد گزینه نظامی برای آن کشور نیز هشدار داد و گفت: «ما گزینه‌های بسیاری برای ونزوئلا داریم. من گزینه نظامی علیه دولت ونزوئلا را رد نمی‌کنم. ونزوئلا همسایه ماست. ما در سراسر جهان نیروی نظامی داریم حتی در مناطق بسیار دور دست. ونزوئلا از ما دور نیست و مردمش متحمل کشتار و رنجند. ما گزینه‌های بسیاری برای ونزوئلا داریم، از جمله گزینه نظامی.»

مقام‌های پنتاگون می‌گویند که ارتش آمریکا آماده دخالت نظامی برای حفاظت از شهروندان آمریکایی و منافع ملی این کشور در سراسر جهان است. با این حال، یک مقام ارشد آمریکا به شرط حفظ نامش به رویترز گفت گخ پنتاگون هیچ گونه اطلاعاتی حاکی از دخالت نظامی در ونزوئلا ندارد.

پرزیدنت ترامپ گفت، بحران در ونزوئلا یکی از موضوعاتی بود که روز جمعه ۲۰ مرداد درباره آن با رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور بحث و تبادل نظر کرد.

پرزیدنت ترامپ: گزینه نظامی علیه ونزوئلا هنوز روی میز است

او گفت: «من از صلح و امنیت مردم حمایت می کنم و در عین حال، برای حفاظت از مردم آمریکا و متحدانمان، خواهان برخورد شدید هم هستم.»

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرده بود که نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا ، درخواست گفتگوی تلفنی یا تماس حضوری با پرزیدنت ترامپ کرده است. کاخ سفید در واکنش به این درخواست گفت، پرزیدنت ترامپ با خوشحالی با رهبر ونزوئلا صحبت خواهد کرد، به شرط آنکه دمکراسی در آن کشور احیا شود و دولت مادورو به جای ادامه در مسیر دیکتاتوری به قانون اساسی کشورش احترام بگذارد.

از سوی دیگر، در ونزوئلا رهبران گروه‌های اپوزیسیون از تدارک برای دور جدیدی از تظاهرات که از پایتخت آغاز می‌شود، خبر دادند.

رهبر گروه «اول، عدالت» گفت که اعتراض‌های مردمی برای اشغال پست‌های دولتی یا کسب مقام ریاست جمهوری نیست بلکه مردم ونزوئلا برای آینده ای بهتر مبارزه می‌کنند.

در همین حال، برخی از زندانیان سیاسی سابق و اعضای خانواده هایشان در حمایت از درخواست دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی در مقابل دفتر این سازمان در کاراکاس تجمع کردند.

لویی المالگو دبیر کل این سازمان از وزرای خارجه کشورهای آمریکای لاتین خواسته است برای پایان دادن به بحران در ونزوئلا گفتگو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG