لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

نخست وزیر بریتانیا: به احتمال زیاد روسیه مسئول سوء قصد به جاسوس سابق است


ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

ترزا می نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه گفت احتمال زیادی وجود دارد که روسیه مسئول سوء قصد به «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه پیشین روس و دختر او «یولیا»، با استفاده از گاز اعصاب باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم می در نشستی در پارلمان آن کشور گفت دولت روسیه یا مستقیما مسئول مسموم کردن اسکریپال است یا اجازه داده گاز اعصاب برای این کار در اختیار افراد دیگری قرار بگیرد.

لندن در عین حال تا چهارشنبه به مسکو فرصت داده توضیحات خود را در این زمینه ارائه دهد.

تایمز لندن پیشتر در مطلبی که روز دوشنبه در وبسایت آن روزنامه منتشر شد، نوشت ترزا می در واکنش به این تحول، دستور اخراج شماری از دیپلمات های روس و اعمال تحریم هایی علیه دولت روسیه را صادر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، خانم می امروز با اعضای شورای امنیت ملی بریتانیا دیدار خواهد کرد و در جریان آخرین تحولات درباره وضعیت آقای اسکریپال و دخترش - که در شرایط وخیمی در بیمارستان بسر می برند - قرار خواهد گرفت.

مسکو پیشتر هرگونه مداخله در این ماجرا را رد کرده و برای همکاری در تحقیقات درباره این موضع ابراز آمادگی کرد.

«سرگئی اسکریپال»، ۶۶ ساله و دختر ۳۳ ساله او «یولیا»، که ساکن بریتانیا هستند، روز سه‌شنبه در حال بیهوشی در خیابانی در سالیزبوری پیدا شدند.

پلیس بریتانیا روز بعد اعلام کرد آنها بطور عمدی از طریق عامل عصبی (گاز اعصاب) مسموم شده‌اند؛ که می‌تواند به روابط لندن و مسکو آسیب جدی بزند.

سرگئی اسکریپال درسال ۲۰۱۰ میلادی در پی یک تبادل جاسوس میان روسیه و آمریکا به بریتانیا پناهنده شد.

در یک دهه اخیر، روسیه به ترور بیولوژیک برخی مخالفان پوتین و جاسوسان گریخته از این کشور متهم شده است که هر بار این کشور اتهامات را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG