لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

پلیس بریتانیا: جاسوس روس با استفاده عمدی از «عامل عصبی» مسموم شده است


یک مقام ارشد پلیس بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد جاسوس دوجانبه روس و دختر او عمداً با استفاده از عامل عصبی مسموم شده‌اند؛ خبری که می‌تواند بیش از پیش به روابط بین لندن و مسکو آسیب بزند.

رسانه‌های بریتانیا روز سه‌شنبه خبر دادند بدن‌های بی‌حال «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و دختر ۳۳ ساله او «یولیا»، که در بریتانیا زندگی می‌کنند، بر روی نیمکتی مقابل یک مرکز خرید در سالیزبوری پیدا شد.

این سرهنگ پیشین اطلاعات ارتش روسیه و فرزند او بلافاصله به بیمارستان منتقل شدند و وضعیت او وخیم گزارش شده است. در گزارش‌های اولیه گفته شده بود آنها بر اثر یک ماده ناشناخته مسموم شده‌اند.

وضعیت مامور پلیسی که در محل پیدا شدن آنها حضور یافته بود نیز وخیم گزارش شده و وی در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک رولی رئیس پلیس ضدتروریسم لندن امروز به خبرنگاران گفت ماده مسموم کننده آنها نوعی عامل اعصاب بوده و این پرونده تحت عنوان «تلاش برای قتل» پیگیری خواهد شد.

این افسر ارشد پلیس بریتانیا اضافه کرد، کارشناسان دولتی یک عامل مشخص عصبی را شناسایی کرده‌اند، اما او نمی‌تواند به جزئیات اشاره کند، چرا که بخشی از روند تحقیقات است که همچنان ادامه دارد.

عامل عصبی یا گاز اعصاب (Nerve Agent) نوعی ماده شیمیایی است که بر روی سیستم عصبی انسان تاثیر مخرب گذاشته و با از کار انداختن بخش‌های حیاتی بدن، موجب مرگ فرد مسموم شده می‌شوند.

سارین و وی‌اکس از شناخته‌شده ترین عوامل عصبی مرگبار برای انسان هستند.

روسیه، که روابطش در چند سال اخیر با بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین به تنش کشیده شده است، هر گونه دخالت در این ترور احتمالی را رد کرده است.

در یک دهه اخیر، روسیه به ترور بیولوژیک برخی مخالفان ولادیمیر پوتین و جاسوسانی که از آن کشور فرار کرده و به غرب پناه می برند متهم شده، که همیشه دخالت در آنها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG