لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به اوکراین ارسال می‌کند


ایالات متحده اعلام کرد که ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به اوکراین ارسال خواهد کرد تا در آستانه زمستان به این کشور در برابر «حملات بی‌امان» روسیه به زیرساخت‌های انرژی‌اش کمک کند.

پنتاگون در بیانیه‌‌ای نوشته: «با توجه به حملات بی‌امان و وحشیانه موشکی و حملات پهپادی روسیه به زیرساخت‌های انرژی حیاتی اوکراین، قابلیت‌های اضافی دفاع هوایی همچنان یک اولویت فوری است. مهمات اضافی برای سیستم‌های موشکی زمین به هوای ملی اوکراین و مسلسل‌های سنگین به این کشور کمک می‌کنند تا با این تهدیدات فوری مقابله کند.»

اوکراین زیر حملات بی‌امان روسیه به زیرساخت‌های حیاتی شهرهای بزرگ است و تسلیحات، مهمات، موشک های دفاع هوایی و وسایل نقلیه قرار است از انبارهای وزارت دفاع آمریکا برای این کشور ارسال شود.

هانس هنری پی. کلوگه، مدیر بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که این امکانات دفاعی اضافی بسیار مهم هستند، چرا که اوکراین، با توجه به این که نیمی از زیرساخت‌های انرژی‌اش در نتیجه تهاجم روسیه آسیب دیده یا نابود شده است، به دنبال جلوگیری از حملات موشکی و پهپادی پیش از زمستان است.

کلوگه در ابتدای این هفته گفته بود که حدود ۱۰ میلیون نفر در اوکراین به برق دسترسی ندارند و ۲ تا ۳ میلیون نفر از اهالی اوکراین، احتمالا در ماه‌های آینده و با سردتر شدن هوا آواره خواهند شد.

این بیست و ششمین برداشت دولت بایدن از انبارهای تسلیحاتی از اوت ۲۰۲۱ تا به امروز است و با احتساب کمک اخیر، ایالات متحده از هنگام آغاز حملات روسیه به اوکراین در ماه فوریه، بیش از ۱۹ میلیارد دلار به این جمهوری سابق شوروی کمک نظامی کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه هم در بیانیه جداگانه این وزارتخانه گفت: «ما تا جایی که لازم باشد به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد تا بتواند از خود دفاع کند و هنگامی که زمانش فرا رسید بتواند در پای میز مذاکره، در قوی‌ترین وضعیت ممکن باشد.»

ایالات متحده کمتر از یک ماه پیش، در چهارم نوامبر، هم ارائه یک کمک نظامی مشابه ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG