لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

همکاری ایران با روسیه؛ جروزالم‌پست: ارمغان پهپادهای ایرانی برای اوکراین سرما، قحطی و مرگ است


آتش و دود در یکی از خیابان‌های کی‌یف بعد از انفجار پهپاد. آرشیو
آتش و دود در یکی از خیابان‌های کی‌یف بعد از انفجار پهپاد. آرشیو

همکاری پهپادی جمهوری اسلامی با روسیه در تهاجم به اوکراین از جمله موضوع‌های مرتبط با ایران است که رسانه‌های جهان به آن پرداخته‌اند.

وال استریت جورنال، یکی از معتبرترین روزنامه‌های پرتیراژ جهان، در شماره روز دوشنبه‌ به حضور مستشاری عناصر سپاه پاسداران در اوکراین پرداخته است.

این روزنامه در گزارشی از کی‌یف می‌نویسد دولت اوکراین می‌گوید شواهدی در دست دارد که مستشاران ایرانی طرز هدف گرفتن تاسیسات غیرنظامی اوکراین با پهپاد شاهد را به نظامیان روسی آموزش می‌دهند. حملات به قدری خسارت‌بار است که شهردار کی‌یف از اهالی خواست موقتا شهر را تخلیه کنند.

در میان خبرهای ایران، لس‌آنجلس تایمز در شماره روز دوشنبه‌ خود، به نبرد در آسمان اوکراین پرداخته و در گزارشی به نقل از آسوشیتدپرس تائید روز شنبه معامله پهپادی حکومت ایران با روسیه را از زبان وزیر خارجه جمهوری اسلامی منتشر کرده و یادآور می‌شود که پیشتر، مقامات حکومت ایران استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی را انکار می‌کردند.

ده‌ها رسانه در سراسر جهان نوشتند وزیر خارجه جمهوری اسلامی فروش پهپادهای شاهد به روسیه با تائید کرد ولی گفت معامله ماه‌ها پیش از آغاز جنگ روسیه در اوکراین انجام شده بود.

روزنامه گاردین می‌نویسد نیاز روزافزون روسیه به تسلیحات در جنگ اوکراین، روابط این کشور با حکومت‌های ایران و کره‌ شمالی را عمیق‌تر کرده است.

بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است

گاردین در گزارش دیگری روز دوشنبه می‌نویسد در ایران بر سر فروش پهپادهای مرگبار ایرانی به روسیه، اختلاف نظر پدید آمده. از جمله مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشته حکومت ایران باید روسیه را از تجاوز به کشور همسایه و به کار گرفتن پهپادهای شاهد برحذر می‌داشت، و رابطه گرم‌تری با دولت اوکراین برقرار می‌ساخت. گاردین می‌نویسد نعمت‌الله ایزدی سفیر سابق جمهوری اسلامی در روسیه هم گفته است که میان بازوهای نظامی و دیپلماتیک حکومت ایران، همکاری وجود ندارد.

شبکه خبری اسکای‌ نیوز انگلستان می‌پرسد آیا برای مقابله با پهپادهای ایرانی، آمریکا سامانه کشنده ام کیو ۹ خود را به اوکراین خواهد فرستاد؟ بنابراین گزارش، علاوه بر پهپادهای ایرانی، هر دو طرف، هزاران پهپاد دیگر از جمله پهپادهای ارزانی که به سادگی در بازار خریداری می‌شوند را در جنگ اوکراین به کار می‌برند.

روزنامه جروزالم‌پست اسرائیل مقاله‌ای از ویکتور پینچاک، کار‌آفرین اوکراینی، چاپ کرده که در آن می‌نویسد ارمغان پهپادهای ایرانی و موشک‌های روسی برای اوکراین سرما، قحطی، بیماری و مرگ است. او از دولت اسرائیل می‌خواهد که برای مقابله با پهپادهای مرگبار جمهوری اسلامی، به دولت اوکراین کمک کند.

XS
SM
MD
LG