لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

بلینکن از کمک‌های نظامی بیشتر آمریکا به اوکراین خبر داد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده ۲۷۵ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین ارائه خواهد داد که شامل تسلیحات، مهمات و تجهیزات موجودی وزرات دفاع ایالات متحده آمریکا است.

بلینکن گفت: «ما همینطور در تلاش برای ارائه قابلیت‌های دفاع هوایی اوکراین، با تحویل دو سامانه دفاع موشکی «ناسامس» توسط ایالات متحده به اوکراین در ماه آینده، هستیم و با متحدان و شرکای خود کار می‌کنیم تا سیستم‌های دفاع هوایی خود را به اوکراین تحویل بدهیم.»

در این میان، مقامات حامی کی‌یف، روز جمعه اعلام کردند که نیروهای اوکراینی عمدتاً کنترل یک جاده مهم و اصلی کشور را که دو منطقه تحت اشغال روسیه را به هم متصل می‌کند، در دست دارند.

به گزارش رویترز، نیروهای اوکراینی پس از یک حمله سریع و غافلگیرکننده بخش‌هایی از قلمرو را تصرف کردند و اکنون به آرامی راه خود را به سمت منطقه لوهانسک در شرق پیش می‌برند و قصد دارند شهرهای اسواتوفه و کرمینا را که در ۴۵ کیلومتری جنوب منطقه اسواتوفه قرار دارد، تصرف کنند.

فرماندار منطقه لوهانسک به تلویزیون ملی اوکراین گفت: «جاده اسواتوفه به کرمینا عملاً تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین است. سربازان ما روزانه در حال پیشروی هستند.»

اداره اطلاعات نظامی اوکراین نیز به طور جداگانه اعلام کرد که ماموران کشور که در کنار سربازان عادی می‌جنگیدند، روز یکشنبه روستای نوسکه را تصرف کردند و ۳۴ سرباز روس را کشتند.

روستای نوسکه در ۱۰ کیلومتری جاده‌ای واقع است که اسواتوفه و کرمینا را به هم متصل می‌کند.

XS
SM
MD
LG