لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اوکراین به ایران هشدار داد همکاری نظامی با روسیه را قطع کند


دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین
دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین

وزیر امور خارجه اوکراین، در یک کنفرانس خبری در کی‌یف با اعلام این که تحویل سلاح‌های جدید ایران به روسیه، یک تهدید جدی است، به ایران توصیه کرد با یک تصمیم عاقلانه همکاری نظامی با روسیه را قطع کند.

مقام‌های یک کشور غربی که برنامه تسلیحاتی ایران را از نزدیک رصد می‌کنند به سی‌ان‌ان گفتند که ایران در حال آماده شدن برای ارسال حدود «هزار قبضه» سلاح و جنگ‌افزار بیشتر، از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه برد زمین به زمین و پهپاد‌های تهاجمی به روسیه، برای استفاده در جنگ علیه اوکراین است.

دمیترو کولبا افزود: «تصمیم عاقلانه‌تر برای ایران این است که همکاری نظامی خود را به طور کامل قطع کرده و سلاح‌هایی را که علیه اوکراین استفاده می‌شود، به روسیه عرضه نکند.»

به گزارش سی‌ان‌ان، این محموله جدید به دقت از سوی مقام‌های این کشور غربی رصد می‌شود، چرا که به باور آنها نخستین نمونه از موشک‌های هدایت شونده نقطه‌زن ایران در این محموله ارسالی به روسیه، می‌تواند به کرملین در میدان نبرد با اوکراین، کمک چشمگیری کند.

ایران بارها ارسال تسلیحات به روسیه را علیرغم شواهد آشکار، رد کرده است.

تحویل سلاح بیشتر به روسیه اقدامی است که احتمالا باعث وخامت بیش‌تر روابط غرب با ایران خواهد شد.

پشتیبانی ایران از روسیه در جنگ با اوکراین و نیز سرکوب اعتراضات اخیر ، باعث اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران از سوی ایالات متحده شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته گفت که ایالات متحده «هر روشی که برایش ممکن است – و نه فقط تحریم‌ها - را در نظر می‌گیرد» تا مانع انتقال تسلیحات ایران به روسیه شود. او گفت که ایالات متحده «در تلاش است تا این شبکه‌ها را از بین ببرد.»

XS
SM
MD
LG