لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

وزیر خارجه بریتانیا با معاون ریاست جمهوری آمریکا درباره ماندن در توافق هسته‌ای ایران دیدار می‌کند


پنج روز مانده به ضرب الاجل رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد توافق اتمی ایران موسوم به برجام، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا برای ملاقات و گفتگو با مایک پنس معاون ریاست جمهوری و دیگر مقام های ارشد آمریکا به واشنگتن آمده است.

آقای جانسون در آستانه این سفر ضمن موثر خواندن برجام برای مهار جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی ایران ، بر مقابله با نفوذ مخرب تهران در منطقه تاکید گذاشته شده است

وزیر خارجه بریتانیا قبل از سفر دو روزه اش به آمریکا در مقاله ای در روزنامه آمریکائی نیویورک تایمز نوشت، برجام مسلما نقایصی دارد اما معتقد است می توان آن ها را رفع کرد و برای همین منظور بریتانیا به همراه دولت ترامپ و متحدانشان فرانسه و آلمان برای اطمینان از رفع این نقایص همکاری می کنند.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت، جانسون در مقاله خود نوشته است مهار برنامه اتمی ایران به مقابله با رفتار منطقه ای تهران نیز کمک خواهد کرد. به اعتقاد آقای جانسون هر گزینه دیگری به غیر از برجام بدتر خواهد بود و عاقلانه ترین تصمیم محکم تر کردن دستبند بر دست های ایران است نه باز کردن آن.

به گفته سفیر بریتانیا در آمریکا، آقای جانسون قبل از سفر به واشنگتن دیدگاه های خود را در باره برجام در مکالمه ای تلفنی با پرزیدنت ترامپ مطرح کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا ، شنبه آینده را آخرین مهلت تصحیح توافق اتمی ایران با جامعه بین‌المللی تعیین کرده است.

در ملاقات وزیر خارجۀ بریتانیا ، با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، گفتگو و تبادل نظر در باره نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه در دستور کار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG