لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

ادامه روند صعودی نرخ ارز و طلا در بازار آزاد ایران؛ قیمت دلار از ۶۵۰۰ تومان عبور کرد


در ادامه روند صعودی نرخ دلار و سکه در بازار آزاد ایران، نرخ هر دلار آمریکا از ۶۵۰۰ تومان فراتر رفت و بهای سکه هم از مرز دو میلیون تومان گذشت.

گزارش‌های غیررسمی از بازار آزاد ارز حاکی از آن است که نرخ دلار در ادامه روند صعودی از ابتدای هفته جاری، روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت نیز افزایش یافت و از ۶۵۰۰ تومان عبور کرد.

برخی گزارش‌ها هم حاکی از آن است که نرخ دلار توسط برخی از دلالان، ۷ هزار تومان اعلام شده است.

در عین حال خرید و فروش ارز در بازار آزاد تقریبا متوقف شده است. صرافی ها از فروش ارز خودداری می‌کنند وتنها تعداد اندکی از دلالان بازار آزاد حاضر به خرید و فروش هستند.

نرخ هر سکه طلا نیز به حدود ۲ میلیون و ۷۵ هزار تومان رسیده است. گفته می شود که شهروندانی که از افت ارزش ریال نگران هستند، برای حفظ سرمایه های خود به خرید سکه روی آورده‌اند.

ماه گذشته در پی آشفتگی شدید در بازار ارز، دولت تصمیم به کنترل بازار به روش دستوری گرفت و نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. دلار با نرخ دولتی تنها توسط چند صرافی در بازار ارز تهران به فروش رسید و دولت تصمیم گرفت با محدود کردن عرضه دلار، ارز مورد نیاز وارد کنندگان و مسافران را از طریق عرضه کنندگان وابسته به خود تامین کند.

دولت همچنین معامله ارز در بازار آزاد و قیمتی غیر از نرخ مصوب را ممنوع و قاچاق اعلام کرد.

از آن پس عملاً خرید و فروش رسمی ارزهای خارجی در تهران و سایر شهرهای ایران متوقف شد و مردم برای تهیه نیازهای ارزی خود ناچار به خرید ارز از دلالان زیرزمینی شدند.

با این حال، این تصمیم‌های دولت از آشفتگی بازار ارز کم نکرد. برخی از تحلیلگران نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام و احتمال بازگشت تحریم‌ها هسته‌ای را یکی از دلایل افزایش تقاضای خرید ارز و بالا رفتن سکه و دلار می‌دانند. افزایش نقدینگی و نبود امنیت سرمایه‌گذاری در کشور نیز از دیگر عوامل این رشد قیمت عنوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG