لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

یک هفته تا تصمیم پرزیدنت ترامپ: آیا رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود


تنها یک هفته به تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده درباره ماندن در توافق هسته ای ایران موسوم به برجام مانده است. هنوز مشخص نیست پرزیدنت دونالد ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت. همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید مذاکرات ایالات متحده با متحدان اروپایی برای اصلاح برجام ادامه دارد.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود. خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است.

براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

ادامه مذاکره با اروپایی ها

روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: مذاکرات بین ایالات متحده و سه کشور بزرگ اروپایی بر سر آینده توافق هسته ای ۵+۱ با ایران ادامه دارد.

خانم هدر نائورت دیروز گفت اروپایی ها در جریان مذاکرات، رفع نقایص در توافق و نگرانی های آمریکا را مورد رسیدگی قرار می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که در یک کنفرانس رسانه ای سخن می گفت افزود آمریکا همچنان به مذاکرات خود با فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره نگرانی های این کشور از توافق اتمی با ایران ادامه می دهد.

خانم هدر نائورت گفت که چون شخصاً در مذاکرات حضور ندارد، نمی تواند وارد جزئیات شود؛ اما می داند که به طور کلی نگرانی‌های آمریکا به صورت قابل توجهی مورد رسیدگی متحدان اروپایی قرار گرفته‌ و روش های تقویت برجام تحت بررسی است.

«مارک میدوز» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان که به نوشته «دیلی بیست» مورد مشورت مداوم پرزیدنت ترامپ است، به تازگی گفته است او انتظار دارد رئیس جمهوری آمریکا همچنان در توافق هسته ای با ایران برای یک مقطع کوتاه دیگر بماند.

البته رئیس جمهوری آمریکا هنوز موضع گیری نکرده است. هفته پیش که نخست وزیر اسرائیل مدارکی از قصد جمهوری اسلامی برای تولید بمب هسته ای را افشا کرد، پرزیدنت ترامپ در سخنانی گفت که اظهارات نتانیاهو درستی حرفهای من را نشان داد و بعد تاکید کرد «این بدین معنی نیست که ما برای دستیابی به یک توافق واقعی، مذاکره نخواهیم کرد.»

پرزیدنت ترامپ که دوشنبه ۱۰ اردیبهشت در کنفرانس خبری با همتای نیجریه ای خود شرکت کرده بود، درباره اینکه آمریکا ۲۲ اردیبهشت از توافق هسته ای خارج خواهد شد یا نه گفت: «الان درباره تصمیمم صحبت نمی کنم. برخی ابراز می کنند که می دانند من چه تصمیم گرفتم اما آنگونه که آنها می‌گویند، نیست. من قبل از ۲۲ اردیبهشت تصمیمم را اعلام می کنم. این بدین معنی نیست که ما برای دستیابی به یک توافق واقعی، مذاکره نخواهیم کرد. توافق کنونی همانگونه که می دانید مخالفان بسیاری دارد. این توافق بدی برای آمریکا بود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG