لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

دیدگاه| توافق ایران برای دموکرات‌های آمریکا به روند «مذاکرات صلح» بدل می‌شود


گزارشی از نوآ پولاک در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

توافق هسته ای ایران برای چپ سیاسی آمریکا سرنوشت مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل را پیدا می کند. طرح صلحی که پروژه سیاست خارجی یک رئیس جمهور دموکرات و تجلی باورهای لیبرال نسبت به جهان است. هر چند این پروژه با هزینه سنگین اش برای میلیون ها نفر ناکام بوده ولی هنوز آن ها حاضر به اذعان به این شکست نیستند.

دولت های دموکرات کوشیده اند از طریق تعامل دیپلماتیک، امتیازدهی و پول دشمنان ضد غربی را به دوست و تروریست ها را به شهروندانی متشخص بدل کنند. آن ها با نفرت و اتهام زنی جهان سومی فلسطینی ها و ایرانی ها احساس همدردی می کنند و باور دارند ایالات متحده با رسیدگی به شکایات آن ها می تواند حسن نیت خود را ثابت کند، باب گفتگو را بگشاید، اعتمادسازی کند و از سوء تفاهمات و مناقشات کهنه فراتر برود. متاسفانه بیل کلینتون و باراک اوباما، روسای جمهوری دموکرات و پیشین ایالات متحده آمریکا، این را درک نکردند که برای بعضی ها مفهوم عزت و پیروزی فراتر از بالا رفتن درآمد سرانه ملی است.

روند صلح اسرائیلی ها و فلسطینی ها و برجام دو پروژه بزرگ سیاست خارجی لیبرال ها طی ۳۰ سال گذشته است که هیچ کدام جواب نداده است. منشاء کوتاهی آن ها هم مشابه است و در هر دو مورد چپ سیاسی واکنشی مشابه نشان می دهد: کتمان وجود مشکل با تکیه بر دوستان شان در رسانه ها و پنهانکاری در اروپا با قربانی کردن مخالفان به عنوان جنگ طلب.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG