لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

دومین قاضی هم حکم تعلیق موقت فرمان مسافرتی پرزیدنت ترامپ را داد


کمتر از یک روز پس از تعلیق موقت سومین فرمان اجرایی مهاجرتی پرزیدنت ترامپ توسط قاضی فدرال هاوایی، یک قاضی فدرال دیگر آمریکا به تعلیق موقت اجرای بخشی از فرمان را که ورود شهروندان برخی کشورها به ایالات متحده را محدود می‌کند، رأی داد.

قاضی فدرال هاوایی روز سه‌شنبه ۲۵ مهر جدیدترین فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را که از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) محدودیت‌هایی برای صدور ویزای شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، کره شمالی، یمن، ونزوئلا و چاد اعمال می‌کرد، موقتا تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در شب قبل از اجرای حکم، دومین قاضی فدرال هم در حکمی گفت سیاستی که در مورد شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان از هشت کشور مذکور اعمال شده، احتمالا با بخش ممنوعیت تبعیض مذهبی در قانون اساسی در تضاد است.

تئودور چانگ قاضی فدرال ایالت مریلند در این حکم، که سه شنبه شب صادر شد، همچنین گفته است که اجرای فرمان اجرایی ریاست جمهوری با قانون مهاجرت ایالات متحده مغایرت دارد. این فرمان، که حدود سه هفته پیش صادر شد، قرار بود امروز به اجرا در آید.

پرزیدنت ترامپ، که دو فرمان قبلی او با موانع مشابه روبرو شده بود، سوم مهر در ابلاغیه جدیدی خواستار محدودیت سفر شهروندان برخی کشورها شد که تفاوت اندکی با کشورهای مندرج در فرمان‌های قبلی داشت، اما شش کشور عمدتا مسلمان در آن باقی ماندند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید «محدودیت‌های ورود مندرج در ابلاغیه در مورد کشورها بر اساس توانایی یا تمایل آنها برای تبادل اطلاعات حساس مورد نیاز به منظور بررسی مطمئن تقاضاها، و همچنین ارزیابی تهدیدهای مرتبط با تروریسم، بی‌ثباتی، و دیگر نگرانی‌های جدی امنیت ملی،اعمال می‌شود.»

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه در واکنش به حکم قاضی فدرال هاوایی، گفت این وزارتخانه در اسرع وقت تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG