لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

دیوان عالی آمریکا یک بخش از فرمان مهاجرتی ترامپ برای منع صدور ویزا را رد کرد


اعضای دیوان عالی آمریکا
اعضای دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی آمریکا یکی از دو شکایت علیه قانون منع ورود اتباع خارجی کشورهای عمدتا مسلمان از جمله ایران به آمریکا را از دستور کار خارج کرد.

دیوان عالی آمریکا روز سه شنبه هجدهم مهرماه اعلام کرد به دلیل آنکه قانون منع ورود اتباع شش کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران روز ۲۴ سپتامبر به پایان رسیده، از رسیدگی به شکایت پروژه بین المللی کمک به مهاجران صرف نظر می کند.

دیوان عالی آمریکا قرار بود روز گذشته به هر دو شکایت در مورد این قانون رسیدگی کند اما با فرمان جدید پرزیدنت ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هشت کشور، رسیدگی به این شکایات از دستور کار خارج شد. دادگاه از طرفین این دو پرونده خواسته با تسلیم اظهارنامه ای جدید، توضیح دهند که با توجه به قانون جدید، آیا هنوز پرونده آنها قبل رسیدگی است یا خیر.

پروژه بین المللی کمک به مهاجران اما خواستار ادامه رسیدگی به این پرونده است. این سازمان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ممنوعیت نود روزه ورود اعضای خانواده شهروندان آمریکایی تبدیل به ممنوعیتی دائم شده که می تواند هزاران نفر را از هم جدا کند.»

دیوان عالی آمریکا هنوز اعلام نکرده که آیا به شکایت دیگری در این مورد که از سوی ایالت هاوایی تسلیم شده رسیدگی خواهد کرد یا خیر.

در انتظار اجرای فرمان جدید

در حالی دیوان عالی پرونده شکایت از فرمان منع مسافرتی کشورهای عمدتا مسلمان را بست اما پرزیدنت ترامپ به تازگی دستور جدیدی صادر کرده که از ۱۸ اکتبر، ۲۶ مهر اجرایی می شود.

براساس دستور جدید، شهروندان ایران،‌ لیبی، ‌سوریه‌، یمن، سومالی، چاد و کره‌شمالی و مقام‌های دولتی خاص از ونزوئلا از سفر به آمریکا منع شده اند.
در این فرمان کلیه ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی تا اطلاع ثانوی لغو شده اند. این در حالی است که برای شهروندان ایرانی متقاضی ویزای کار یا دانشجویی، با شرایطی خاص روند صدور ویزا ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر رویترز نوشت برخی نهادهای مدنی از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا قصد شکایت از این فرمان را دارند.

دولت ترامپ می گوید برای امنیت شهروندان آمریکایی این فرمان ها را صادر کرده است و مذهب خاصی را نشانه نگرفته است.

آمریکا خواستار همکاری این کشورها با افسران مهاجراتی خود شده و گفته در صورتی که اطلاعات لازم درباره متقاضی ویزا داده شود، ممکن است نام آن کشور مانند سودان از فهرست حذف شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG