لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

پایان دوره زمانی فرمان اجرایی مهاجرتی پرزیدنت ترامپ


ممنوعیت ورود اتباع کشورهای عمدتا مسلمان موج اعتراضات در آمریکا را به همراه داشت
ممنوعیت ورود اتباع کشورهای عمدتا مسلمان موج اعتراضات در آمریکا را به همراه داشت

یکشنبه، دوم مهر، دوره زمانی فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، مبنی بر محدودیت ورود شهروندان ۶ کشور عمدتا مسلمان به آمریکا به پایان می رسد. اما همزمان با منقضی شدن این دوره، دولت آقای ترامپ قصد دارد، محدودیت های جدیدی را برای مسافران این کشورها به مقصد آمریکا اعمال کند.

فرمان ابتدایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر ممنوعیت ورود مسافران ۶ کشور غالبأ مسلمان به آمریکا، که در ابتدای سال جاری میلادی صادر شد، بلافاصله با اعتراض گسترده در فرودگاه ها و برخی از شهرهای آمریکا مواجه شد. بدنبال آن و تنها پس از یک هفته، بخش‌هایی از این فرمان، ابتدا توسط یکی از قضات فدرال و سپس در چند دادگاه دیگر لغو شد. و نهایتا دیوان عالی آمریکا با تغییر بندهایی از آن، دستور صادر شده را لازم الاجرا کرد. بندهای اصلاح شده این قانون، اجازه ورود به کسانی را می دهد که پذیرش تحصیلی و یا روابط خانوادگی و تجاری با شهروندان آمریکا دارند.

دیوید بائر از موسسه کاتو میگوید: «دیوان عالی نهایتا اجازه داد که فقط بخش هایی از دستور العمل و نه همه آن، اجرا شود. به همین دلیل، شامل گروه بسیار بسیار کوچکتری از هدف اولیه این طرح شد.»

ممنوعیت ورود شهروندان ۶ کشور اغلب مسلمان به آمریکا، از ابتدا به صورت موقت و به منظور گردآوری اطلاعات از نحوه غربالگری متقاضیان ورود به آمریکا طراحی شده بود. اداره امنیت ملی داخلی آمریکا که مسئول گرد آوری این اطلاعات است ، اخیرا گزارش خود را در این باره به مقام های کاخ سفید تسلیم کرده و کاخ سفید می گوید، استانداردهای جدیدی بطور مشخص و جداگانه برای کشورهای ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن، در نظر گرفته است. گرچه هنوز جزئیات این طرح اعلام نشده است، اما کاخ سفید می گوید، مقررات جدید بر اساس همکاری یا عدم همکاری این کشورها در ارائه اطلاعات درباره متقاضیان ویزا شکل گرفته و بسیار سخت گیرانه تر از طرح اولیه است.

به گفته لئون فریسکو، وکیل امور مهاجرت، ممنوعیت گسترده ورود گروهی از متقاضیان به دلیل ملیت خاص، از نظر قانونی مسئله ساز خواهد بود. اما فرآیند طولانی و سختگیرانه ی غربالگری بر این مبنا قابل دفاع است.

لئون فریسکو، وکیل امور مهاجرت گفت: «می شود گفت که ما درباره بعضی از کشورها که منابع اطلاعاتی موثقی ندارند و ما نمی توانیم هویت شهروندان متقاضی از آن کشورها را بررسی کنیم، نگران هستیم. به همین دلیل درخواست ورود آنها باید موشکافانه و با احتیاط بررسی شود.»

در هر حال، بخشی از فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان ۶ کشور یاد شده، روز یکشنبه ، فردا به پایان می رسد، و تا ۳۰ روز دیگر ممنوعیت ورود پناهندگان این کشورها نیز منقضی می شود. دیوان عالی آمریکا، قرار است پیش از اتمام این یکماه، جلسه رسمی استماع درباره انطباق فرمان با قانون اساسی آمریکا را برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG