لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

پرزیدنت ترامپ آمادگی مشروط آمریکا برای مذاکره با کره شمالی را اعلام کرد


مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی از تلاش پرزیدنت ترامپ برای برگزاری مذاکرات بین دو کره تقدیر کرد.
مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی از تلاش پرزیدنت ترامپ برای برگزاری مذاکرات بین دو کره تقدیر کرد.

یک روز پس از گفت‌وگوی مقام‌های ارشد سئول و پیونگ، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به همتای خود در کره جنوبی گفت آمریکا برای گفت‌وگو با کره شمالی «در زمان مناسب و تحت شرایط درست» آمادگی دارد.

نمایندگان کره جنوبی و همسایه شمالی آن روز سه شنبه، پس از نزدیک به دو سال برای نخستین بار در منطقه حائل بین دو کره رسما دیدار و توافق کردند که برای حل و فصل اختلافات و پیشگیری از برخورد ناخواسته، گفت‌وگوها را ادامه دهند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، رئیس جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه در تماسی تلفنی همتای آمریکایی خود را در جریان این گفت‌وگوها گذاشت و نقش رهبری پرزیدنت ترامپ برای امکان پذیر شدن این مذاکرات را ستود.

بنا بر اعلام کاخ سفید، گفت‌وگوی تلفنی پرزیدنت ترامپ و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی همچنان تاکیدی است بر ادامه کمپین «فشار حداکثری» بر کره شمالی برای توقف برنامه تسلیحات هسته‌ای آن کشور شرق آسیا.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد گفت، رئیس جمهوری آمریکا در این گفت‌وگو «آمادگی خود را برای انجام گفت‌وگوهایی بین ایالات متحده و کره شمالی در زمان مناسب و تحت شرایط درست اعلام کرد.»

مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی پیشتر در روز چهارشنبه گفته بود «من فکر می‌کنم پرزیدنت ترامپ به دلیل تلاش برای برگزاری مذاکرات بین دو کره مستحق تقدیر است. من می‌خواهم مراتب سپاسگزاری خود را ابلاغ کنم.»

گفت‌وگوهای مقام‌های ارشد کره جنوبی – همپیمان ایالات متحده در خاور دور – با مقام‌های کره شمالی در حالی انجام می‌شود که به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ، تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG