لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

به‌رغم مذاکره با کره جنوبی، کره شمالی مذاکره با آمریکا را رد کرد


تبادل سند میان ری سون کیوون سرپرست هیات کره شمالی و پیو میونگ گیون همتای او از کره جنوبی در محل مذاکرات در منطقه حائل بین دو کره
تبادل سند میان ری سون کیوون سرپرست هیات کره شمالی و پیو میونگ گیون همتای او از کره جنوبی در محل مذاکرات در منطقه حائل بین دو کره

کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد در مذاکرات دیپلماتیک آتی با همسایه جنویی بر سر برنامه تسلیحاتی خود گفت‌وگو نخواهد کرد، چرا که هدف آن «تنها ایالات متحده» است و نه «برادران» خود در کره جنوبی.

نمایندگان دو کره روز سه شنبه ۱۹ دی، پس از نزدیک به دو سال برای نخستین بار به صورت رسمی دیدار و توافق کردند که برای حل و فصل اختلافات و پیشگیری از برخورد ناخواسته، گفت‌وگوهای دیپلماتیک را ادامه دهند.

گفت‌وگوهای مقام‌های ارشد این دو کشور شرق آسیا در حالی انجام می‌شود که به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ، تنش‌ها میان ایالات متحده و کره شمالی به شدت افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، در بیانیه‌ مشترکی که پس از این گفت‌وگوی یازده ساعته منتشر شد، کره شمالی گفت هیات بزرگی را به رقابت‌های المپیک زمستانی ماه آینده در پیونگ چنگ همسایه جنوبی اعزام می‌کند.

با این حال، پیونگ یانگ از پیشنهاد سئول برای گفت‌وگو بر سر خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره انتقاد کرده است؛ اما پذیرفته که خط تماس اضطراری نظامی میان دو کره بار دیگر برقرار شود.

ری سون گیوون سرپرست هیات مذاکره کننده کره شمالی گفت هدف سلاح‌های ما «شامل بمب‌های اتمی، هیدروژنی و موشک های بالیستیک، تنها آمریکاست و نه بردارنمان (در کره جنوبی) و نه چین و روسیه.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه گذشته میلادی و در واکنش به جدیدترین آزمایش موشکی بالیستیک قاره پیما در کره شمالی، به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه آن کشور تصویب کرد.

پرزیدنت ترامپ اواسط دی ماه، ضمن استقبال از برنامه دو کره برای مذاکرات سطح بالا در مورد همکاری دو کشور در مسابقات المپیک، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به نتایجی فراتر از همکاری در المپیک بیانجامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG