لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

اولین مذاکره| ورزشکاران کره شمالی به المپیک زمستانی می‌روند، سئول فشارها را کم می‌کند


کره شمالی، پس از گفتگوی کم سابقه با همسایه جنوبی، اعلام کرد ورزشکاران اش را به المپیک زمستانی پیونگ چانگ اعزام خواهد کرد. کره جنوبی هم اعلام کرد به صورت موقت برخی تحریم‌ها را لغو خواهد کرد تا سفر ورزشکاران همسایه شمالی ممکن شود.

این خبر در حالی روز سه شنبه ۱۹دیماه اعلام شد که نمایندگان دو کره پس از نزدیک به دو سال برای نخستین بار به صورت رسمی با یکدیگر دیدار کردند. این گفتگوها به دقت از سوی سران دیگر کشورها که نگران تهدیدات اتمی و موشکی کره شمالی هستند دنبال می شود.

کره جنوبی در پاسخ به آزمایشات موشکی کره شمالی، به صورت یک طرفه ورود برخی مقامات این کشور به کره جنوبی را ممنوع کرده است. این در حالی است که برخی مقامات کره جنوبی، المپیک زمستانی را فرصتی برای کاهش تنشها دانسته اند.

رو کیو دئوک، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرده سئول برداشتن قدمهای مهم درباره ورود ورزشکاران کره شمالی به این کشور را همراه با شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای مربوطه بررسی خواهد کرد.

در گفتگوهای روز سه شنبه، سئول پیشنهاد ارتباطات نظامی دو کشور و دیدار خانواده های دو کشور در سال نوی چینی که در ماه فوریه است را داد.

مقامات کره جنوبی همچنین پیشنهاد داده اند ورزشکاران دو کره در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کنار یکدیگر رژه بروند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG