لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

استقبال پرزیدنت ترامپ از برنامه مذاکرات بین کره جنوبی و کره شمالی


پرزیدنت ترامپ ضمن استقبال از برنامه ای که برای مذاکرات سطح عالی میان دو کره شمالی و جنوبی در مورد همکاری بین دو کشور در مسابقات المپیک زمستانی تدارک دیده شده است، می گوید امیدوار است این مذاکرات به نتایجی فراتر از همکاری در المپیک بیانجامد.

پرزیدنت ترامپ گفت موضع قاطع او کره شمالی را مجبور به گفتگو با سئول کرده است . رییس جمهوری آمریکا افزود: «من با پرزیدنت مون صحبت کردم. او از موضع سخت گیرانه من تمجید کرد. بیست و پنج سال است چنین موضعی گرفته نشده بود. نگاه کنید به روش بیل کلینتون. به ویدیوی معروفی که در آن می گوید، همه گونه امتیازات را می دهد. من سال ها قبل در مصاحبه ای گفتم، و هنوز هم چیزی تغییر نکرده است که باید برخورد شدیدی کرد و برای اقدامات شدید آماده بود اقداماتی که من برای آن ها آمادگی کامل دارم.»

پرزیدنت ترامپ، از گفتگو بین دو کره درباره المپیک زمستانی حمایت کردو گفت: «پرزیدنت مون چند روز قبل به من تلفن کرد. بحث خوبی داشتیم. از من تشکر کرد. امیدوارم گفتگو بین دو کره خوب پیش برود. مایلم ببینم که در باره المپیک گفتگو کنند . شاید نقطه حرکتی باشد. من صد در صد از آن حمایت می کنم. پرزیدنت مون ضمن تشکر از من گفت، خیلی ها گفته اند، و نوشته اند اگر موضع سخت و قاطع من نبود، امکان گفتگو بوجود نمی آمد و آن ها گفتگو نمی کردند.»

پرزیدنت ترامپ گفت، امیدوار است گفتگوهای جاری به مذاکرات بیشتری بینجامد . پرزیدنت ترامپ گفت: « امیدوارم فراتر برود. دوست دارم ببینم فراتر برود. ما رابطه بسیار خوبی با کره جنوبی داریم و در موقع مناسب در مذاکرات شرکت خواهیم کرد. اما وقتی در باره المپیک حرف می زنند باید بین دو کره باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس به این سئوال پاسخ داد که آیا آماده است با کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی مستقیماً صحبت کند: « بله. من به گفتگو اعتقاد دارم. اما موضع ما قاطع است . هیچ مشکلی با گفتگو ندارم. نگفتم پیش شرطی ندارد. آن ها الان در باره المپیک حرف می زنند. شروع خوبیست. اگر من دخالت نمی کردم ، الان در باره المپیک هم حرف نمی زدند و اوضاع بسیار جدی تر می بود. او می داند که من اهل شوخی نیستم. حتی یک درصد. اما در عین حال، اگر بتوانیم راه حل صلح آمیز و خوبی پیدا کنیم، که با رکس تیلرسون و دیگران برای آن کار می کنیم، برای بشریت و همه جهان خوب خواهد بود.»

کره شمالی، دو روز پیش گفته بود، پیشنهاد کره جنوبی را برای گفتگو در سطح مقامات عالی رتبه در باره مسابقات المپیک زمستانی پذیرفته است.

قرار است این گفتگو سه روز دیگر در منطقه غیر نظامی بین دو کره آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG