لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

متیس بر سر استراتژی سوریه: باید آن قدر پایمان را بر گردن داعش نگه داریم تا خفه اش کنیم


گزارش کمرون کاوتورن در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید ایالات متحده درگیر جنگ داخلی در سوریه نخواهد شد، اما به تمرکز بر شکست داعش ادامه خواهد داد.

متیس که در یک جلسه رسیدگی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گزارش می داد درباره روند استراتژی نظامی آمریکا صحبتی نکرد، ولی از اهمیت شکست داعش و حفاظت از غیرنظامیان در سوریه سخن گفت: «دولت قبلی و این دولت هر دو بسیار روشن کرده اند که نقش ما در سوریه شکست داعش است. ما در جنگ داخلی سوریه درگیر نخواهیم شد. ممکن است به یک سال پیش وقتی که ما موشک هایی به سوریه شلیک کردیم رجوع کنید که ربطی به داعش نداشت و البته به استفاده از جنگ افزار شیمیایی مربوط بود؛ و بعضی چیزها صرفا غیرقابل بخشش و غیرقابل قبول هستند و نه تنها بدترین ضربه به کنوانسیون منع استفاده از جنگ افزار شیمایی که به منافع تمدن بشری است.»

جیم متیس ضمنا در انتقادی از دولت اوباما برای امحاء جنگ افزار شیمیایی از سوریه با کمک روسیه گفت، مسکو اکنون در کمک به رژیم اسد برای حفظ این جنگ افزار «همدست» است: «تنها دلیلی که اسد همچنان در قدرت است وتوهای تاسف آور روسیه در سازمان ملل متحد و نیروهای نظامی روسیه و ایران است. ما متعهد به پایان دادن آن جنگ از طریق روند مذاکرات ژنو تحت تلاش های هماهنگ سازمان ملل متحد هستیم. این تلاش ها هم به دلیل مانع تراشی های مداوم روسیه به نتیجه نرسیده است.»

وزیر دفاع آمریکا درباره مصیبت های وارده به پناهجویان سوری گفت: «این وضع باید به پایان برسد، و استراتژی ما همان استراتژی یک سال پیش است، یعنی پیشبرد صلح مورد نظر سازمان ملل متحد، است. اما همزمان، پایمان را بر گردن داعش نگه می داریم تا خفه اش کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG