لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

انتقاد ضمنی پرزیدنت ترامپ از قطر: آغاز پایان کابوس تروریسم


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در چند توئیت از فشار دیپلماتیک عربستان و چند کشور دیگر بر قطر استقبال کرد و آن را «آغاز پایان کابوس تروریسم» نامید.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه در حساب توئیتر خود نوشت، اینکه می‌بینم سفر به عربستان و دیدار با پادشاه و ۵۰ کشور، نتیجه داده بسیار خوب است. گفته بودند موضعی سخت در قبال حمایت از افراط‌گرایی می‌گیرند.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر دیگری افزود: تمام شواهد علیه قطر بود. احتمالا این آغاز پایان کابوس تروریسم است.

آقای ترامپ همچنین با ذکر خاطره ای از حضورش در عربستان و سخنرانی در جمع رهبران کشورهای مسلمان نوشت: در سفر اخيرم به خاورميانه گفتم ديگر نمی شود کمک مالی به ايدئولوژی افراط گرايانه را تحمل کرد. رهبران این کشورها قطر را با انگشت نشان دادند.

روز یکشنبه ۱۴ خرداد، عربستان سعودی اعلام کرد به دلیل آنچه «تلاش قطر در بی ثبات کردن منطقه» نامید، با این کشور روابط دیپلماتیک را قطع می کند. بعد از این اقدام، مصر، بحرین و امارات متحده عربی نیز به عربستان پیوستند.

در یک هفته گذشته جنگ لفظی بین قطر و عربستان افزایش یافته بود. بعد از سخنرانی و حضور پرزیدنت ترامپ،‌ عربستان از نزدیکی قطر با تهران انتقاد کرد و اعلام کرد قطر تلاش کافی برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی انجام نمی دهد.

رابطه خوب قطر با تهران دیگر دلیل اختلاف عربستان با دوحه است. پیشتر مقام های عربستانی انتقاد کرده بودند که چرا امیر قطر تنها در یک هفته بعد از پیروزی روحانی دوبار با او تماس گرفته است. غیر از تبریک به روحانی، امیر قطر برای عید قربان هم با روحانی تماس گرفته بود.

اخوان المسلمین دیگر مورد اختلاف قطر و این کشورهای عربی است. پیشتر علی صدرزاده کارشناس مسايل بین الملل به صدای آمریکا گفته بود که بین این دو گروه بر سر حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین مصر اختلاف وجود دارد.

پیش از این رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی گفته بود طرفین اختلاف خویشتن داری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG