لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

عربستان و سه کشور دیگر رابطه دیپلماتیک با قطر را قطع کردند


رابطه دوستانه دو کشور به سردی گرائیده است.
رابطه دوستانه دو کشور به سردی گرائیده است.

در ادامه تنش بین قطر و کشورهای عربی، عربستان و سه کشور دیگر با دوحه قطع رابطه کردند.

به گزارش واشنگتن پست بعد از عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی نیز یکشنبه شب اعلام کردند که به خاطر آنچه «تلاش قطر در بی ثبات کردن منطقه» نامیدند، روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند.

در یک هفته گذشته جنگ لفظی بین قطر و عربستان افزایش یافته بود. بعد از سخنرانی و حضور پرزیدنت ترامپ،‌ عربستان از نزدیکی قطر با تهران انتقاد کرد و اعلام کرد قطر تلاش کافی برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی انجام نمی دهد.

یکشنبه عربستان سعودی اعلام کرد این کشور همه نیروهای قطری را از جنگ در یمن خارج کرده و همه تماس های زمینی، دریایی و هوایی با قطر را قطع می کند.

وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای از «همه کشورهای برادر و دوست» خواست با قطر قطع رابطه کنند که مصر، بحرین و امارات متحد عربی این کار را کرده اند.

بحرین در بیانیه ای که در رسانه دولتی این کشور منتشر شده، قطر را متحد ایران و همراه این کشور در «حمایت از فعالیت های تروریستی» دانسته است.

قطر هنوز واکنش نشان نداده است.

اخوان المسلمین دیگر مورد اختلاف قطر و این کشورهای عربی است. پیشتر علی صدرزاده کارشناس مسايل بین الملل به صدای آمریکا گفته بود که بین این دو گروه بر سر حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین مصر اختلاف وجود دارد.

رابطه خوب قطر با تهران دیگر دلیل اختلاف عربستان با دوحه است. پیشتر مقام های عربستانی انتقاد کرده بودند که چرا امیر قطر تنها در یک هفته بعد از پیروزی روحانی دوبار با او تماس گرفته است. غیر از تبریک به روحانی، امیر قطر برای عید قربان هم با روحانی تماس گرفته بود.

XS
SM
MD
LG