لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

کاخ سفید: آمریکا خواهان کاهش فوری تنش‌ بین قطر و همسایگان آن است


شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید آمریکا - آرشیو
شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید آمریکا - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز سه شنبه در نشست خبری روزانه خود و در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن از قبل از تصمیم عربستان برای قطع رابطه با قطر اطلاع داشت، با بیان این که این موضوع جدیدی نیست و قبلا هم میان قطر و همسایگانش اختلافاتی بروز کرده بود، گفت کاخ سفید از طریق کانال‌های متناسب دیپلماتیک از اوضاع آگاه شد.

شان اسپایسر در ادامه پاسخ به خبرنگاری گفت، دولت (پرزیدنت ترامپ) در تلاش است روحیه همکاری‌ بین این کشورها را – که تامین کننده امنیت منطقه است – احیا کند ... و ایالات متحده خواهان کاهش فوری تنش‌ها، در عین رعایت اصولی است که رئیس جمهوری در زمینه مبارزه با افراطگرایی و قطع شریان‌های مالی تروریسم تبیین کرده است.»

عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۴ خرداد ماه، ضمن متهم کردن حکومت قطر به حمایت از تروریسم، اعلام کرد به دلیل آنچه تلاش دوحه در «بی ثبات کردن منطقه» خوانده است، روابط دیپلماتیک خود را با آن امیرنشین حاشیه خلیج فارس قطع می‌کند. مصر، بحرین، امارات متحده عربی، دولت موقت لیبی و دولت قانونی اما فراری یمن هم به عربستان پیوستند.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که پس از بالا گرفتن تنش‌ میان دوحه و همسایگان عرب آن، برخی نگرانی‌ها در مورد کنار گذاشته شدن امیر قطر از قدرت افزایش یافته است، گفت پرزیدنت ترامپ در جریان سفر به عربستان سعودی و دیدار با برخی سران کشورهای عرب منطقه، گفت‌وگوی بسیار سازنده‌ای هم با امیر قطر داشت.

به گفته شان اسپایسر، تعهد شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر برای پیوستن رسمی به مرکز تازه تأسیس مقابله با منابع تامین کننده مالی گروه‌های تروریستی و نشان دادن پایبندی خود و کشورش به مبارزه جهانی علیه تروریسم و افراط‌گرایی، در آن زمان موجب دلگرمی رئیس جمهوری ایالات متحده شد.

همزمان خبرگزاری رویترز عصر سه شنبه از قول هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نوشت، واشنگتن تا زمان اعلام کشورهای عرب منطقه برای قطع رابطه با قطر و اعمال فشار بر آن کشور از موضوع آگاه نبود، و آنچه به ما گفته شد تصمیم امارات متحده عربی برای انجام این کار بود.

قطر از همپیمانان آمریکا و میزبان یکی از پایگاه‌های عمده نیروی هوایی ارتش ایالات متحده در منطقه خاور میانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG