لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

پرزیدنت ترامپ: تا وقتی هزینه ساخت دیوار تامین نشود، تعطیلی دولت ادامه خواهد داشت


پرزیدنت ترامپ، روز سه‌شنبه در دفتر کار ریاست جمهوری در کاخ سفید
پرزیدنت ترامپ، روز سه‌شنبه در دفتر کار ریاست جمهوری در کاخ سفید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا وقتی هزینه درخواستی برای احداث دیوار مرزی با مکزیک تامین نشود، بخش‌های تعطیل شده دولت فدرال همان طور باقی خواهد ماند. او خطاب به دموکرات‌ها گفت به تعطیلی دولت پایان دهند و بودجه ساخت دیوار را تامین کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه چهارم دی ماه و پس از یک کنفرانس ویدیویی با نیروهای آمریکا در خارج از کشور گفت: «من نمی‌توانم بگویم دولت چه وقت باز خواهد شد، اما می‌توانم بگویم تا وقتی یک دیوار یا حصار مرزی نداشته باشیم، دولت تعطیل باقی خواهد ماند.»

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌اند.

اختلاف نظر پرزیدنت ترامپ با اقلیت دموکرات سنا بر سر اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری به امنیت مرزهای ایالات متحده با مکزیک، از جمله احداث یک دیوار مرزی، با پافشاری هر دو طرف بر مواضع خود به بن بست رسیده است. بودجه فعلی فقط ۱.۳ میلیارد دلار را به امنیت مرزی تخصیص داده است.

هرچند جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارند، ولی برای تایید بودجه به ۶۰ رای نیاز است. از میان یکصد کرسی سنا، جمهوری‌خواهان فقط ۵۱ کرسی دارند و دموکرات‌ها گفته‌اند هیچ بودجه‌ای بابت ساخت دیوار نخواهند داد.

این اختلاف نظر باعث شده بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل شود. این تعطیلی چهار روز است که شروع شده و در صورتی که دو طرف توافقی نکنند، ادامه خواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه همچنین در توئیتی نوشت: «من در دفتر کار ریاست جمهوری هستم و همین الان پیمانکاری برای ساخت ۱۱۵ مایل (۱۸۵ کیلومتر) از دیوار در تگزاس را اعلام کردم. ما از قبل مشغول ساخت و بازسازی بخش‌هایی از دیوار هستیم که مقاطعی از آن حتی (مراحل ساخت) تمام هم شده است. دموکرات‌ها باید به تعطیلی دولت پایان دهند و کار تخصیص بودجه را نهایی کنند. میلیاردها دلار هزینه جانی و مالی صرفه جویی خواهد شد.»

تعطیلی دولت فدرال ممکن است به سال جدید میلادی نیز کشیده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG