لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

دولت و دموکرات‌ها درباره لایحه بودجه توافق نکردند؛ بخش‌هایی از دولت آمریکا تعطیل شد


از راست: مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا، میک مولوینی رییس دفتر بعدی کاخ سفید، و جرد کوشنر دستیار ارشد رییس جمهوری آمریکا در حال ترک کنگره
از راست: مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا، میک مولوینی رییس دفتر بعدی کاخ سفید، و جرد کوشنر دستیار ارشد رییس جمهوری آمریکا در حال ترک کنگره

عدم توافق دولت پرزیدنت ترامپ و دموکرات‌های کنگره موجب شد تا بخش های زیادی از دولت ایالات متحده رسما از اولین ساعات بامداد شنبه، یکم دی، تعطیل شود.

در آخرین ساعات جمعه شب ۳۱ آذر، با خروج مذاکره کنندگان کاخ سفید از ساختمان کنگره و اعلام ختم جلسه در مجلس نمایندگان و سنا، مشخص شد که بخش‌هایی از دولت به حال تعطیل درخواهد آمد.

مایک پنس معاون رییس جمهوری، میک مولوینی رئیس دفتر بعدی کاخ سفید، و جرد کوشنر دستیار ارشد رئیس جمهوری، با نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه جلسه داشتند ولی نتیجه‌ای حاصل نشد.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در توییتر خود نوشت: ما در حال مذاکره با دموکرات‌ها در مورد امنیت مرزی هستیم که به شدت به آن نیاز داریم. اما این ممکن است زمان‌بر باشد.

او در توییت دیگری به اهمیت امنیت مرزهای جنوبی ایالات متحده اشاره کرد.

بخش‌هایی از دولت که با تعطیلی روبرو هستند یا کارمندان خود را به خانه می‌فرستند و یا این که بدون دریافت حقوق به کار خود ادامه می‌دهند. مجلس سنا لایحه‌ای را تصویب کرد که اطمینان می‌دهد آن دسته از کارکنانی که بدون حقوق کار می‌کنند، پس از شروع به کار دوباره دولت، مزد خود را دریافت کنند.

ساعاتی پیشتر و در جریان امضای برخی لوایح در کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ گفته بود «دولت به طور کامل برای تعطیلی آماده است» و همچنین گفته بود اگر دولت تعطیل شود، «این تعطیلی طولانی مدت خواهد بود.»

اختلاف دولت و دموکرات های کنگره برسر بودجه دیوار مرزی مکزیک است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید ساخت این دیوار ضروری است اما دموکرات ها مخالف هستند. لایحه بودجه باید به تصویب هر دو مجلس نمایندگان و سنا برسد. هرچند اکثریت مجلس با جمهوریخواهان است اما این حزب در سنا اکثریت ۵۱ رای را دارد، در حالیکه برای تصویب بودجه آنها باید دو سوم آرا را کسب کنند.

پرزیدنت ترامپ در پیامی ویدیویی در توئیتر خود تاکید کرد کشور نیازمند یک امنیت مرزی کارآمد است.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری آسوشیتد پرس، رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفت: «به نظر من این تنها فرصت ما است که با توجه به اوضاعی که در جهان شاهد آن هستیم، امنیت خوبی برای مرز ایجاد کنیم.»

کنگره قرار است روز شنبه تشکیل جلسه دهد. به نمایندگان اعلان ۲۴ ساعته داده شده که برای تشکیل جلسه حاضر شوند.

«ریچارد شلبی» سناتور جمهوریخواه آلاباما که رئیس کمیته تخصیص بودجه است، مذاکرات را شامگاه جمعه ترک کرد و گفت احتمال رسیدن به هرگونه توافقی تا نیمه شب، «بسیار ضعیف» است.

در جریان مذاکرات در مجلس سنا، سناتور باب کورکر از تنسی ابراز امیدواری کرد با ادامه مذاکرات، راهی برای پرهیز از تعطیلی بخش‌هایی از دولت پیدا شود.

او گفت:‌ «اگر هم تعطیل شود، این تعطیلی کوتاه مدت خواهد بود.»

«استنی هویر» نماینده مریلند و نفر دوم دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، گفت به نظر می‌رسد جلوی تعطیلی دولت را نمی‌توان گرفت ولی نمایندگان ارشد دو حزب در حال مذاکره هستند تا اگر هم تعطیلی پیش آمد، مدت آن خیلی کوتاه باشد.

مایک پنس با چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا هم مذاکره کرد ولی هیچ نتیجه‌ای از آن حاصل نشد.

کاخ سفید اعلام کرد پرزیدنت ترامپ که قرار بود روز شنبه به اقامتگاه تفریحی خود در فلوریدا برود، سفر خود را به تعویق انداخته و در واشنگتن خواهد ماند. ​

در پی نبود توافق میان کنگره و کاخ سفید، بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل می‌شود. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که تعطیل می‌شوند.

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، ۲۰ مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت به تعطیلی کشانده شده است. از میان این ۲۰ مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند به خانه رفته و سر کار نیایند.

از هشت مورد تعطیلی یاد شده، سه مورد آن طولانی مدت بوده است. دو مورد در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ و در پی اختلاف بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب دموکرات، با رئیس وقت مجلس نمایندگان، نیوت گینگریچ از حزب جمهوری‌خواه، روی داد که ۲۷ روز طول کشید.

یکی دیگر در سال ۲۰۱۳ و بین باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا از حزب دموکرات و اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان بر سر تامین بودجه برای قانون مراقبت مقرون به صرفه یا اوباماکر بود که ۱۳ روز طول کشید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG