لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

تعطیلی بخشی از دولت آمریکا دست‌کم تا پنجشنبه ادامه می‌یابد


پرزیدنت ترامپ اعلام کرد برای تعطیلات به فلوریدا نخواهد رفت.
پرزیدنت ترامپ اعلام کرد برای تعطیلات به فلوریدا نخواهد رفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه با دفاع از اقدام خود برای درخواست بودجه ساخت دیوار مرزی، با اشاره به تعطیلی سنای آمریکا تا پنجشنبه، خبر داد که تعطیلی بخشی از دولت آمریکا تا آن زمان ادامه می‌یابد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی نوشت که سنا تا پنجشنبه جلسه ندارد.

این به معنی آن است که لایحه بودجه تا آن زمان تصویب نمی شود و تعطیلی موقت دولت آمریکا ادامه خواهد یافت. پرزیدنت ترامپ گفته است برنامه خود را تغییر داده و به جای رفتن به تعطیلات در کاخ سفید خواهد ماند.

اختلاف دولت و دموکرات های کنگره برسر بودجه دیوار مرزی مکزیک است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید ساخت این دیوار ضروری است اما دموکرات ها مخالف هستند.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در دو توئیت جداگانه از اصرار خود برای بودجه دیوار مرزی دفاع کرد و گفت تنها با داشتن مرزهای قوی کشور را می توان ایمن حفظ کرد. وی به کنایه خطاب به دموکرات‌های کنگره گفت که آمریکا برای مرزهای دیگر کشورها جنگیده اما برای مرزهای خودش نمی جنگد.

وی افزود بحران فعالیت های غیرقانونی در مرز جنوبی مان واقعی است و تا ساخت یک دیوار بزرگ متوقف نخواهد شد.

دموکرات ها استدلال های پرزیدنت ترامپ را قبول ندارند. آنها می گویند برای حفظ امنیت کشور نیاز به ساختن دیوار نیست. آنها می گویند دیوار مرزی به بودجه ای بیش از پنج میلیارد دلار نیاز دارد و نهایتا می گویند پرزیدنت ترامپ در زمان انتخابات وعده داده بود دیوار مرزی با پول مکزیک ساخته می شود، نه پول مالیات دهندگان آمریکایی.

اختلاف دموکرات ها و پرزیدنت ترامپ به لایحه بودجه رسیده است. پرزیدنت ترامپ می‌گوید تا بودجه مرزی داده نشود، او لایحه بودجه را امضا نمی کند. در مقابل دموکرات‌ها حاضر نیستند این کار را بکنند.

لایحه بودجه باید به تصویب هر دو مجلس نمایندگان و سنا برسد. هرچند اکثریت مجلس با جمهوریخواهان است اما این حزب در سنا اکثریت ۵۱ رای را دارد، در حالیکه برای تصویب بودجه آنها باید دو سوم آرا را کسب کنند.

جمعه شب، عدم توافق دولت پرزیدنت ترامپ و دموکرات‌های کنگره موجب شد تا بخش های زیادی از دولت ایالات متحده رسما از اولین ساعات بامداد شنبه، یکم دی، تعطیل شود.

مایک پنس معاون رییس جمهوری، میک مولوینی رئیس دفتر بعدی کاخ سفید، و جرد کوشنر دستیار ارشد رئیس جمهوری، با نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه جلسه داشتند ولی نتیجه‌ای حاصل نشد.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در توییتر خود نوشت: ما در حال مذاکره با دموکرات‌ها در مورد امنیت مرزی هستیم که به شدت به آن نیاز داریم. اما این ممکن است زمان‌بر باشد.

بخش‌هایی از دولت که با تعطیلی روبرو هستند یا کارمندان خود را به خانه می‌فرستند و یا این که بدون دریافت حقوق به کار خود ادامه می‌دهند. مجلس سنا لایحه‌ای را تصویب کرد که اطمینان می‌دهد آن دسته از کارکنانی که بدون حقوق کار می‌کنند، پس از شروع به کار دوباره دولت، مزد خود را دریافت کنند.

ساعاتی پیشتر و در جریان امضای برخی لوایح در کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ گفته بود «دولت به طور کامل برای تعطیلی آماده است» و همچنین گفته بود اگر دولت تعطیل شود، «این تعطیلی طولانی مدت خواهد بود.»

پرزیدنت ترامپ در پیامی ویدیویی در توئیتر خود تاکید کرد کشور نیازمند یک امنیت مرزی کارآمد است.

در پی نبود توافق میان کنگره و کاخ سفید، بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل می‌شود. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که تعطیل می‌شوند.

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، ۲۰ مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت به تعطیلی کشانده شده است. از میان این ۲۰ مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند به خانه رفته و سر کار نیایند.

از هشت مورد تعطیلی یاد شده، سه مورد آن طولانی مدت بوده است. دو مورد در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ و در پی اختلاف بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب دموکرات، با رئیس وقت مجلس نمایندگان، نیوت گینگریچ از حزب جمهوری‌خواه، روی داد که ۲۷ روز طول کشید.

یکی دیگر در سال ۲۰۱۳ و بین باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا از حزب دموکرات و اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان بر سر تامین بودجه برای قانون مراقبت مقرون به صرفه یا اوباماکر بود که ۱۳ روز طول کشید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG