لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

کاخ سفید و اقلیت دموکرات سنا در حال مذاکره بر سر بودجه هستند


میک مولوینی، رییس دفتر بعدی کاخ سفید، مشغول مذاکره با اقلیت دموکرات در مجلس سنا است تا روی مبلغی برای ساخت دیوار مرزی آمریکا با مکزیک، توافق کنند.

به گزارش روز دوشنبه سوم دی ماه خبرگزاری آسوشیتد پرس، آقای مولوینی گفت: «درخواست دولت ۵.۷ میلیارد دلار است و بودجه فعلی فقط ۱.۳ میلیارد را به امنیت مرزی تخصیص داده است. ما پیشنهاد دادیم که بتوانیم مذاکره کرده و چیزی بین این دو توافق کنیم.»

نزدیک به یک چهارم دولت آمریکا سومین روز تعطیلی به دلیل نبود بودجه را می‌گذراند. پرزیدنت ترامپ درخواست کرده بود بودجه درخواستی برای ساخت دیوار به او داده شود و اقلیت دموکرات در مجلس سنا از دادن این بودجه خودداری کرده است.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌اند.

آقای مولوینی می گوید: «ما پیشنهاد خود را تسلیم چاک شومر کرده ایم و منتظر پاسخ او هستیم.» چاک شومر رییس اقلیت دموکرات در مجلس سنا است.

لایحه بودجه باید به تصویب هر دو مجلس نمایندگان و سنا برسد. هرچند اکثریت مجلس با جمهوری‌خواهان است؛ اما این حزب در سنا اکثریت ۵۱ رای را دارد. در حالی‌که برای تصویب بودجه آنها باید دو سوم آرا را کسب کنند.

حتی در صورتی که بر سر مبلغ جدید ساخت دیوار در لایحه بودجه توافقی حاصل شود، جلسه بعدی مجلس سنا روز ۲۷ دسامبر – ششم دی ماه – خواهد بود و تا آن تاریخ دولت تعطیل خواهد ماند.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر گفته است: «مهم‌ترین راه برای جلوگیری از حرکت باندهای خلافکار، مواد مخدر، قاچاقچیان انسان، و جرایم گسترده، دیوار جنوبی ما است. ما نیاز به امنیت مرزی داریم و همان‌طور که هر کسی می‌داند، امینت مرزی بدون دیوار به‌دست نمی‌آید. هواپیماهای بدون سرنشین و فناوری کارایی لازم را ندارد. به سوی امنیت برای آمریکا!»

اگر توافقی بر سر بودجه پس از گذشت این زمان قرار باشد حاصل شود، در کنگره بعدی خواهد بود که سوم ژانویه سال بعدی میلادی – ۱۱ دی ماه – شروع به کار می‌کند.

در کنگره بعدی آمریکا، اکثریت مجلس نمایندگان در دست حزب دموکرات است و حزب جمهوری‌خواه اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG