لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

پرزیدنت ترامپ خطاب به دموکرات‌ها: اگر دولت تعطیل شود، مدت آن طولانی خواهد بود


تنها ساعاتی تا احتمال تعطیلی بخش‌هایی از دولت در آمریکا باقی مانده است. پرزیدنت ترامپ هشدار داد که اگر بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک تامین نشود، نه تنها دولت تعطیل خواهد شد، بلکه این تعطیلی طولانی مدت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۳۰ آذر به تمامی سیاستمداران جمهوریخواه کنگره پیام داده است تا به طور جدی اقدام کنند و به فکر امنیت مرزی باشند.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر شخصی خود گفت: «سناتور میچ مک‌کانل، باید همانطور که برای دیگر موارد رزم آورانه اقدام می‌کند، باید برای دیوار هم وارد نبرد شود. او به رای دموکرات‌ها نیاز دارد، ولی همانطور که مجلس نمایندگان نشان داد، چیزهای خوب می‌تواند روی دهد. چنان چه تعداد کافی از دموکرات‌ها رای ندهند، در آن صورت دموکرات‌ها مقصر این تعطیلی خواهند بود.»

اشاره آقای ترامپ به سناتور مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواهان، استفاده از اقدام «امکان اتمی» برای توقف اطاله بررسی است که حزب مخالف یا اقلیت می‌تواند به آن دست زده و جلوی هرگونه پیشرفت مجلس سنا را بگیرد.

سناتور مک‌کانل پیش از این و در جریان بررسی نامزدی برت کاوانا، نامزد معرفی شده از سوی پرزیدنت ترامپ برای دادگاه عالی آمریکا، دست به امکان اتمی زده و جلوی اطاله بررسی از سوی دموکرات‌ها را گرفت. در نهایت برت کاوانا تایید شده و راهی دادگاه عالی شد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم خبر داد پرزیدنت ترامپ قرار است با سناتورهای جمهوری‌خواه دیدار کرده و راه‌های تامین بودجه برای دیوار و اهمیت امنیت مرزی را بررسی کند.

یک روز پیشتر و پس از این که دونالد ترامپ به پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، گفت که لایحه بودجه را بدون تامین هزینه دیوار امضا نمی‌کند، مجلس نمایندگان بار دیگر تشکیل جلسه داد و لایحه‌ای با افزایش ۵.۷ میلیارد دلار را به رای گذاشت.

لایحه جدید بودجه در مجلس نمایندگان با نتیجه ۲۱۷ رای موافق و ۱۸۵ رای مخالف تصویب شد. مجلس سنا برای تایید آن، نیاز به ۶۰ رای موافق دارد. از میان ۱۰۰ کرسی سنا، ۴۹ کرسی در اختیار دموکرات‌ها و ۵۱ کرسی در اختیار جمهوری‌خواهان است.

اگر کنگره و کاخ سفید تا پایان ۲۱ دسامبر به تفاهم نرسند، بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل موقت می‌شود. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که با تعطیلی احتمالی روبرو هستند.

پرزیدنت ترامپ از صبح روز جمعه پیام‌هایی در توئیتر و در مورد تعطیلی دولت و ساخت دیوار ارسال کرده است. در یکی از این پیام‌ها او گفت: «حتی پرزیدنت رونالد ریگان به مدت هشت سال تلاش کرد تا دیوار مرزی، یا نوعی حصار احداث کند، ولی امکانش پیش نیامد. بقیه هم تلاش کردند. ولی ما هر طور که شده، آن را عملی می‌کنیم.»

پرزیدنت ترامپ همچنین پس از اعلام تصویب بودجه جدید در مجلس نمایندگان، در توئیتی دیگر گفت: «حالا دیگر این دموکرات‌­ها هستند که باعث تعطیلی دولت می‌­شوند.»

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، ۲۰ مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت به تعطیلی کشانده شده است. از میان این ۲۰ مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند به خانه رفته و سر کار نیایند.

از هشت مورد تعطیلی یاد شده، سه مورد آن طولانی مدت بوده است. دو مورد در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ و در پی اختلاف بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب دموکرات، با رئیس وقت مجلس نمایندگان، نیوت گینگریچ از حزب جمهوری‌خواه، روی داد که ۲۷ روز طول کشید.

یکی دیگر در سال ۲۰۱۳ و بین باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا از حزب دموکرات و اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان بر سر تامین بودجه برای قانون مراقبت مقرون به صرفه یا اوباماکر بود که ۱۳ روز طول کشید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG